Kombinace léků

Dobrý den mám dotaz.Již půl roku užívám escitalopram s aktiprolem 50mg na úzkost a obscese,Nezabralo mi nic , Po escitalopramu se ještě úzkost projevila víc Teď mi pan doktor napsal ještě Zalastu 5 mg na noc 1/2 tabl.Je vhodná tato kombinace,po zalastě jsem strašně unavený
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, při léčbě obsesí bývá antidepresivum (ve Vašem případě to je escitalopram) tím hlavním lékem. Rozvoj účinku trvá déle než u depresí a dávkování je zpravidla vyšší (nepíšete, jak velkou dávku escitalopramu užíváte). Pokud je účinek nedostatečný, je třeba zvážit další možné kroky. Může to být změna antidepresiva (k dispozici je jich dost), nebo posílení účinku stávajícího antidepresiva např. antipsychotikem (Aktiprol a Zalasta), což asi zvolil Váš lékař. Pokud je pacient utlumen, vadí mu to a únava neustupuje, je na zvážení úprava medikace, jejímž cílem by neměl být útlum. U obsesí je také vhodná systematická psychoterapie.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji, že máte zájem i o zkušenost peer poradce. Nejsem lékař a nebudu tedy schopna se vyjádřit ke konkrétním přípravkům, které užíváte. Hledání vhodných léků na psychické obtíže je mnohdy velmi komplikovaná věc. Na trhu je velké množství léčiv, dnes již poměrně kvalitních a s menším množstvím nežádoucích účinků. Každý člověk na ně ale reaguje jinak. Znám to ze zkušenosti vlastní i z vyprávění mých klientů. Váš psychiatr vychází pouze z toho, co mu o sobě a o svých potížích řeknete. Pokud svému lékaři důvěřujete, je to podle mne první krok k úspěchu léčby. Požadujte, aby si na Vás našel dostatek času a vše mu otevřeně říkejte. Věřím, že nalezení účinné léčby je jen otázka času a odvahy hledat. Z vlastní zkušenosti bych Vám také ráda doporučila doplnit užívání léků psychoterapií. Obojí se vhodně doplňuje a obvykle přináší hlubší a trvalejší výsledek. O možnostech psychoterapeutické léčby v místě Vašeho bydliště se dozvíte buď z internetu, nebo od ambulantního psychiatra. Držím Vám palce a přeji brzké zlepšení psychického stavu.


Zpět na seznam