Léčba deprese

Dobrý den, 2 roky jsem se potýkala s úzkostí a depresivními stavy. Nedávno jsem přestala spát a tak jsem šla k praktickému lékaři. Ten mi naordinoval Setralin. Nyní beru již 5. týden dávku 75 mg, ale celých 5 týdnů nespím. Jedná se o nežádoucí účinek, který časem odezní, nebo mám změnit léky? Na psychoterapii docházím. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je pravda, že sertralin může zejména v počátečních týdnech léčby spánek narušovat. Většinou se ale, pokud je nespavost součástí deprese a léčba zabere zabere, spánek upraví. Existují také antidepresiva, která spánek podporují a o kterých je možné uvažovat při mpřetrvávající nespavosti. To už je ale pak spíše na psychiatra.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Mám zkušenost se stejnou poruchou jako vy a když jsem ji řešila antidepresivy, obvykle se můj spánek naopak zlepšil, zejména po některých přípravcích jsem spala jako miminko. Taky ale vím, jaké utrpení způsobuje dlouhodobá a výrazná nespavost (když jsem se snažila obejít bez léků). Mám zkušenost i s psychoterapií (kterou především v mém případě považuji za skutečně účinnou pomoc). Pamatuji si, že když se v mém životě něco podstatně zkomplikovalo, nastalo u mě dramatické zhoršení (poruchy spánku a další tělesné nepříjemnosti), ačkoli jsem léky i nadále brala. A nebo že když v psychoterapii došlo na témata, která pro mě – i nevědomě – byla zvlášť bolestná, moje úzkost se taky zhoršila. Proto by moje doporučení bylo nejdřív téma otevřít v psychoterapii a snažit se uvědomit si, co vám přitížilo, případně pokud nemáte sezení každý týden, dojednat si častější sezení. A pokud už brát léky, pak rozhodně hledat optimum mezi úlevou a negativními účinky. V každém případě bych vám doporučila se z lékařů obracet spíš na psychiatra, než praktického lékaře, který při vší úctě přece jen nemůže být specialistou na duši. Ať se vám brzy uleví!


Zpět na seznam