Léčba nezabírá

Dobrý den, Psychiatr mi řekl, že mám GAD. Nasadil Eliceu, pak přidal Deniban a cca před měsícem mi to vše vyměnil za Aurorix. Léky beru cca 7 měsíců, kdy mi to všechno začalo. Začalo to před sedmi měsíci. Byl jsem v nemocnici se zánětem varlete. Byla to trošku čára přes rozpočet, protože jsme se se ženou snažili o miminko. Asi po třech dnech jsem začal mít nepříjemné vnitřní pocity, nesoustředěnost, plačtivost, roztěkanost, klepali se mi ruce, viděl jsem černé tečky před očima. Chodil jsem po chodbě, abych to rozchodil,ale nějak to nepolevovalo. Myslel jsem, že to je z antibiotik, které mi podávali, ale ono to přetrvávalo i doma a asi ještě ve větší intenzitě. Měl jsem takovou tělesnou tenzi. V hlavě jsem měl totální chaos, absolutní neschopnost normálně fungovat. Spal jsem asi 4 hodiny denně a byl jsem vyčerpaný. Dostal jsem se na psychiatrii, kde mi nasadili ty prášky a byl 7 týdnů doma. Každý den byl utrpením. Pak jsem šel do práce, pak jsem musel zase zůstat doma a tak to různě pulsovalo. Teď už je to zase asi měsíc špatné, ale v práci nějak přežívám. Nejhorší je ten hnusný vnitřní pocit, asi úzkost, ale konkrétní strach z ničeho nemám. Je to už tak vyčerpávájící,že myslím i na sebevraždu, abych měl pokoj. Prosím o radu, zda je to skutečně diagnóza úzkostné poruchy a zda je léčba správná. Přijde mi totiž, že ty prášky nezabírají. Chodím na psychoterapii, ale kýžený výsledek zatím není a já jsem již značně vyčerpaný a děsí mě ty myšlenky na sebevraždu. Co mám zkusit?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nemohu Vám po internetu odhadnout, zda je Vaše diagnóza správná, k tomu je třeba důkladného vyšetření. Generalizovaná úzkostná porucha je charakterizovaná dlouhodobě nastavenou úzkostnou pohotovostí, myšlením tzv. katastrofických scénářů. Úzkost je dlouhodobá, někdy může přecházet i do deprese. Pokud léčba antidepresivem nezabírá, je několik možných strategií, co s tím dělat, které by každý psychiatr měl znát. Váš psychiatr by Vám měl odpovědět na otázku, proč Vám diagnostikuje právě GAD a jaké jsou další možnosti léčby. Psychoterapie má v léčbě GAD nezastupitelné místo, je to však běh na delší tra´t. Psychoterapeut by měl vědět, že s výsledkem zatím nejste spokojen.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, píšete, že Vám lékař stanovil diagnózu GAD. Musela jsem vyhledat, co to vlastně znamená. S generalizovanou úzkostnou poruchou jako samostatnou diagnózou jsem se doposud nesetkala a nemám s ní osobní zkušenost. Mojí diagnózou je bipolární porucha, ale podobné příznaky, jaké popisujete (nepříjemné vnitřní pocity, nesoustředěnost, chaos v hlavě, celková vyčerpanost a neschopnost fungovat…) jsem zažila při těžké a dlouhotrvající depresi také. Na sebevraždu jsem se snažila nemyslet, spíš jsem se snažila najít nějaké východisko, vizi. Nejsem schopna posoudit, zda jde u Vás o chybnou diagnózu či ne zcela adekvátní medikaci. Rozhodně se poraďte se svým psychiatrem, a pokud s ním nejste úplně spokojen, zkuste najít jiného lékaře. Připadá mi velmi pozitivní, že přes všechny potíže zvládáte chodit do práce, navštěvujete psychoterapeuta a snažíte se svoji situaci řešit. Je to přece jen běh na trochu delší trať, ale opravdu věřím, že když si promluvíte se svým psychiatrem o své diagnóze, o případné změně medikace, budete pokračovat v psychoterapii a budete-li se zabývat tím, co je pro Vás v životě důležité, nebude to tak dlouho trvat a bude Vám lépe. Moc držím palce.


Zpět na seznam