léčba versus hmotnost

Dobrý den, pane doktore. Léčím se již 30 let s paranoidní schizofrenií. Trpím i sebepoškozováním a pokusila jsem se několikrát o sebevraždu. Za tu dobu jsem vystřídala spoustu antipsychotik i antidepresiv, ale stále jsem přibývala na váze, tak jsem léky opakovaně vysazovala, i když se doktor snažil léky měnit, váha šla stále nahoru. Jelikož jsem byla už 23x hospitalizovaná pro recidivu nemoci, několikrát jsem to měla i soudně nařízené, rozhodli se, že mi pro opakované vysazování léků nasadí depotní injekce. Zpočátku jsem brala Fluanxol, poslední 2 roky beru Abilify. Přesto jde váha stále nahoru. Přibrala jsem 35 kg !! Rozhodla jsem se, že požádám doktora, že už ty injekce brát nechci. Nechci být tlustá jako prase. Můžou mě nutit se léčit ? Radši budu nemocná, než tlustá, to se radši zabiju. Je nějaká možnost, že zase zhubnu ? Cvičení mi nepomáhá, jídlo jsem omezila na minimum. Existují nějaké léky, které nezpůsobují váhový přírustek ? Jsem strašně zoufalá. Ta moje váha mi na psychice nepřidá, jsem z toho depresivní a "hlasy" mi taky furt nadávají, že jsem tlustá svině, ať radši zdechnu. Nevím, co mám dělat...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš příběh vzbuzuje mnoho otázek, z nichž na některé lze jen hypotetizovat v obecné rovině. Především, dostáváte-li pouze Abilify v depotní formě, tak tento lék nebývá spojován s nárůstem hmotnosti. Je ale možné, že se Váš metabolismus dostal do "negativního skóre" již před jeho nasazením a teď se Vám z tohoto bludného kruhu přibývání na váze nedaří vystoupit. Zde by Vám mohlo pomoci odborné poradenství pro snižování nadváhy a léčbu obezity, které přistupuje k problému kompexně a poskytují jej poradny, vycházející z interního lékařství. Řadě psychiatrických pacientů to pomohlo. Co se týká povinnosti dodržovat doporučenou léčbu, tak ta je v ambulanci vázána vpodstatě jen na situaci, kdy má pacient nařízenou ochrannou ambulantní léčbu soudem. Otázkou je ale, nakolik se pak vystavuje riziku, že se dostane do situace, která povede k nedobrovolné hospitalizaci, což sice také musí schválit soud, ale nejde ještě o ochranné léčení. To jsou otázky, které je dobré probrat s psychiatrem, který Vás léčí a zná Vás. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a neznám léky, které jste užívala či užíváte. Mám ale také zkušenost s přibýváním na váze po lécích. Stalo se mi jednou po antidepresivech, že ač jsem jedla normálně, přibrala jsem během krátké doby asi 10kg. Snažila jsem se jídlo omezit, ale nepomáhalo to. Když mi pak lékař změnil léky, za čas jsem se dostala na svoji původní váhu. Vím, jak je to nepříjemné a jak se s tím obtížně bojuje. Moc Vám přeji, aby Vám lékař doporučil léky, které nezpůsobují váhový přírůstek, abyste se cítila lépe a nemusela svoji situaci řešit kategoricky (například nebrat léky vůbec apod.). Věřím, že za podpory lékaře najdete řešení, které Vám pomůže. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam