léčba

Dobrý den pane Doktore, prosím vás jestli se mohu s vámi poradit.Pravidelně chodím několik let k psychiatrovi, ale po užívání léků, ani po psychoterapii necítím zlepšení. Je možné v tomto případě požádat lékaře o biologickou formu léčení? Děkuji vám za odpověd
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jistě se můžete lékaře zeptat, co si o tom myslí, nepíšete, s čím se léčíte. Také je třeba myslet na to, co je dostupné, biologická léčba se často provádí za hospitalizace na specializovaných pracovištích. U nás k nejrozšířenějším patří elektrokonvulzivní terapie (ECT), dále repetitivní transkraniální magnetická stimulace (rTMS), léčba jasným světlem (fototerapie) a některé další sofistikovanější stimulační metody.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nepíšete, pro jakou příčinu k lékaři chodíte. Přesto se vám pokusím nějak posloužit mojí osobní zkušeností s úzkostně-depresivní poruchou: užívání léků pro mě nejdříve znamenalo velikou úlevu. Po nějaké době jsem ale začínala mít pocit, že je mi sice lépe oproti hrozným stavům, které jsem měla bez léků, ale že stejně nějak nežiju, že nemám z ničeho radost, že jsem jen jako vegetující „živá mrtvola“. Až pravidelná dlouhodobá psychoterapie mi pomohla odstranit skutečné příčiny mých potíží. Proto bych vás ráda povzbudila, že zlepšení je možné. Ale i ze zkušenosti některých kolegů vím, že někdy trvá delší dobu najít ten správný lék, který konkrétnímu člověku dobře funguje. Hodně štěstí.


Zpět na seznam