Lyrica vs. Pregabalin Mylan

Dobrý den, Už třetím rokem beru lék Lyrica na GAD. Před pěti dny jsem požádala svého psychiatra o změnu léků z Lyrica na Pregabalin Mylan. Důvod byl vedlejší účinky Lyricy (vypadávání vlasů, akné). pregabalin Mylan beru tedy už pátý den a zjišťuji, že se mi vrací úzkost, neklid a deprese. V podstatě se cítím jako bych žádné léky nebrala. Je možné, že by změna z pregabalinu na pregabalin od jiného výrobce mohl takto působit, či spíše, nepůsobit? A mohu kombinovat Mylan a Lyricu? Beru 150-75-75 ale lyrycu mám už je 150mg tablety. Možná bych se ještě ráda zeptala, jaké mám jiné možnosti než Lyricu? Nejspíš mi vyhovuje, ale ač se dozvídám, že Lyrycu není třeba titrovat, zdá se mi, že časem její efekt slábne a já už nechci dávky navyšovat. S přáním hezkého dne, Klára
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z odborného pohledu jde o zaměnitelné léky, které obsahují identickou účinnou látku. Někdy se stává, že dvě stejné látky od různých výrobců snáší pacient jinak, protože na to, jak se lék vstřebá, mají vliv i další faktory (dostupnost mhou např. ovlivnit přídavné látky, které "drží" účinnou látku v tabletě či kapsli). Další problém může být v tzv. toleranci, která se do jisté míry může vyvinout i u léků, které nejsou vyloženě návykové. V léčbě GAD se také používají antidepresiva a zásadní význam zde může mít psychoterapie. To jsou všechno témata, která byste měla probrat se svým psychiatrem.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz je ryze odborného rázu a je určený lékaři. Věřím, že můj odborný kolega, který v poradně odpovídá spolu se mnou, Vám bude umět dostatečně odpovědět. Já jako peer poradce připojuji k dotazům pouze svou vlastní zkušenost s životem s duševním onemocněním a se zotavením. Sama užívám antidepresiva již dlouho, ale beru jiné léky a s těmi, které v dotazu uvádíte, nemám žádnou zkušenost. Měla jsem to štěstí, že mi hned první předepsané léky vyhovovaly, přinesly mi úlevu a zároveň mi nezpůsobovaly žádné závažné vedlejší účinky. Je skvělé, že se aktivně zajímáte o svou léčbu a hovoříte o tom, jak Vám po lécích je. Pro Vašeho lékaře je to nezbytná zpětná vazba. Léků tohoto typu je na trhu velké množství a pevně věřím, že i pro Vás se co nejdříve najde ta nejvhodnější varianta léčby. Přeji vše dobré a držím Vám palce.


Zpět na seznam