Maminka odmita pomoc

Dobry den. Mam problem s maminkou ( 55 let ). Jiz skoro nevychazi z domu, nedojde si nic zaridit, protoze si vzdy najde nesmyslny duvod proc to nejde, sve vnoucata odmita ( pry nejsou jeji ), trpi rekl bych nejakou paranoiou. Ma svuj svet mimo realitu, v bezpeci je jen doma. Uz mi prijde, ze je napokraji fyzickeho zhrouceni ( prakticky neji, protoze nema co - kdyz ji neco dam vrati mi to ). Nejhorsi je, ze absolutne odmita, ze by mela nejaky problem. Takze ji nedostanu ani k doktoru. Prosim o radu, jak mam postupovat, na koho se obratit? Obvodacka mi rekla ze v tomhle nemuze delat prakticky nic bez jeji vule, na psychiatrii mi rekli prakticky to same. Budu vdecny za jakoukoliv radu. Dekuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že děláte, co je ve Vašich silách. V podobných případech je třeba trpělivosti, někdy pomůže projevení emoční účasti s nabídkou vyhledání pomoci více, než naléhání. jak píše naše peer poradkyně, zjistil bych si, zda ve Vašem regionu nepůsobí některá z organizací, která se zabývá pomocí duševně nemocným přímo v terénu, většinou spadají pod sociální služby. Další možností je nedobrovolná hospitalizace cestou záchranné služby. Pokud člověk z důvodu psychiatrické poruchy ztratí schopnost o sebe pečovat, nejí a fyzicky chátrá, může být teoreticky pokládán za nebezpečného sobě.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, tady je každá rada těžká, protože vůle maminky je důležitá pro jakýkoli začátek i hledání řešení. Existují i telefonické linky krizové pomoci, ale ani na ně by asi maminka nechtěla volat, pokud sama žádný problém nevnímá. Je to tvrdé, ale zkoušel jste k ní nějakou dobu nechodit, nic místo ní nezařizovat (pokud tedy bydlí sama)? Možná by si začala uvědomovat, že opravdu něco není v pořádku. Některé krizové týmy navštěvují své psychiatrické pacienty i doma, ale nevím, jestli je to možné tak i začít. Bohužel nemám osobní zkušenost s podobným tématem a nic víc vám nedovedu poradit. Ale přeji vám, ať se vám podaří maminku k nějaké odborné pomoci přemluvit a dostat.


Zpět na seznam