Maniodeprese nebo jen deprese s OCD?

Dobrý den, jsem žena, 33 let. Před 10 lety jsem navíc docházela k psychiatričce se sociální fobií, záchvaty úzkosti a lehkými depresemi. První dvě věci jsem trvale vyléčila, ale antidepresiva jsem po pár dnech vysadila. Od té doby se nikde neléčím. Deprese se mi trvale vracejí (hlavně na jaře a na podzim), ale nehorší se. Před pár lety mi byla nárazově u jiné doktorky diagnostikována OCD a Vyhýbavá porucha. Letos se mi na konci března opět vrátila lehká deprese, při které jsem měla pocit „čepice na hlavě“ a jako by mi hořel mozek. 21. května jsem pak prodělala 6-hodinový záchvat středně těžké deprese. Druhý den nato jsem dostala zřejmě hypománii. Byla jsem jako žárovka zapojená do zásuvky, euforická, s rychlou mluvou. Nervozitou se mi klepalo celé tělo, jakoby se mi vrátila panická ataka. Trvalo to tři hodiny, po požití Neurolu to polevilo pouze minimálně. Předminulý týden se to pak opakovalo ve dvou dnech po sobě, jen to bylo mírnější a trvalo to 4 hodiny. V květnu moje deprese skončily. Uvědomila jsem si ale, že se střídají se stavy, které trvají tři týdny až měsíc. Nepřipadám si v nich euforická, ale jsem optimističtější, sebevědomější, hlučnější a stavím si "vzdušné zámky". Např. jsem byla přesvědčená, že odjedu do Francie a stanu se slavnou parfumérkou, načež jsem se zruinovala koupí drahých esencí. Minulý podzim jsem zase obsesivně snila o studiu toreadorství ve Španělsku. Tak nevím, je toto ještě projev OCD? Halucinace jsem nikdy neměla, mánie taky ne. Díky za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přesná diagnóza nemusí být tím nejdůležitějším. Podstatné je, že Váš stav dlouhodobě kolísá a že v určitých fázích děláte neuvážená rozhodnutí , která Vám pak komplikují život. Odborná péče by Vám mohla podstatně pomoci.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Mojí diagnózou je bipolární porucha a mám tedy zkušenosti s depresivními i manickými stavy. Není v mé kompetenci rozhodovat, zda jsou Vaše stavy ještě projevy vyhýbavé poruchy, navíc s touto diagnózou osobní zkušenost nemám. Nicméně to, jak popisujete cykličnost svých epizod a jejich důsledky mi připomíná stavy, které jsem zažila, především hypomanické či manické. Také jsem byla optimistická, veselá, sebevědomá, plná energie a bez náhledu na reálnost situace. Bohužel jsem někdy musela čelit důsledkům chybných rozhodnutí. Na Vašem místě bych rozhodně situaci nebrala na lehkou váhu a vyhledala odbornou pomoc. Zkušený terapeut by Vám měl stanovit adekvátní diagnózu a určit vhodný postup léčby, ať již medikaci či psychoterapii, případně obojí. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam