maniodepresivní porucha

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně přítele. Začal se léčit s podezdřením na deprese u psychiatričky, která uznala, že se měl léčit už dávno,nasadila mu Citalec 10 poté 20.On má pocit, že se cítí lépe ovšem já a moje rodina máme dojem opačný. Začala jsem pátrat a až jsem se dostala k pročítání o maniodepresy na 100% jsem přesvědčená, že čtu o něm. Absolutně nerozvážné utrácení za nesmysly, sklony k sebevraždě, nepřetržité stavy přirovnatelné k hyperaktivitě,nevydrží na jednom místě a neustále musí něco dělat, minimum spánku, ignorace okolí, riskantní chování v autě či na motorce s přiznáním " buď a nebo", asociální chování i po upozornění na nevhodné chování opět ignorace. Chtěla bych mu pomoci jelikož jsem přesvědčená že touto poruchou trpí.Jak mohu dále postupovat?? Myslíte,že by bylo vhodnější s ním k doktorce zajít a společně to řešit?Přijde mi, že doktorce řekne jen co mu se hodí a on vlastně problém nemá ale máme ho my.Paní doktorka k ADčkům nasadila i neurol 3x denně ale ten jíst nemůže protože pracuje se stavebním strojem a po něm by nemohl řídit.Jaký názor na to máte Vy??Je má domněnka správná???? Předem děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bipolární afektivní porucha (maniodepresivita) může začínat depresemi. V manii je pak pacient nabit energií, ztrácí soudnost a sebekritičnost, málo spí a to se může projevovat podobně, jak popisujete. Pokud manie není silná, nebo se ještě plně nerozvinula, může pacient své příznaky nakrátko potlačit či kontrolovat, např. před lékařem, pak hovoříme o hypomanii. Zkušený psychiatr to však brzy odhalí. Zdali jke Vaše domněnka na místě, nemohu takto posoudit, ve hře mohou být i jiné okolnosti, ale máte-li tuto obavu, bylo by optimální toto manželově lékařce sdělit, popřípadě jít na kontrolu s ním.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o odpověď peer poradce. Co se týče psychických potíží Vašeho přítele, necítím se zcela kompetentní Vám potvrzovat nebo vyvracet Vaši domněnku, přestože maniodepresivní (bipolární) porucha je i mojí diagnózou. Z mé osobní zkušenosti vím, že se tato porucha projevuje v různých stádiích odlišným způsobem a že při vhodné medikaci se dá celkem úspěšně léčit. Problematické chování Vašeho přítele, by sice teoreticky o bipolární poruše mohlo napovídat, ale může stejně dobře zapadat i do jiné diagnózy. Například můj kamarád a kolega mívá podobné chování, jako popisujete, jeho diagnózou je však schizofrenní porucha. Ačkoliv název diagnózy jistě není tím nejpodstatnějším, mohla by Vám znalost terminologie pomoci při komunikaci s lékařkou. Moc Vám přeji, abyste se ve Vašem vztahu oba cítili dobře. Jako nejvhodnější řešení mi opravdu připadá zajít s přítelem k paní doktorce a společně hledat postup, který by situaci vyřešil.


Zpět na seznam