Mateřské mléko

Prosím o radu, stydím se o tom mluvit se svým psychiatrem. Už nějakou dobu mi z prsou vytéká mateřské mléko, děti nemám, těhotenství je vyloučeno. Žiju sama, tak když jsem doma, tak to nevadí, ale nemůžu kvůli toho chodit ven. Je to velký problém. Kromě toho, že je to dost vidět, tak mám strach co se se mnou děje. Co to je? Jsou na to nějaké volně prodejné léky?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, tvorba mléka, tedy laktace, může být vyvolána některými psycchofarmaky, která zvyšuje hladinu hormonu, který se nazývá prolaktin. Jsou ženy, které na toto reagují velmi citlivě. Každý psychiatr o těchto nežádoucích účincích ví, patří to k jeho rutinní praxi, takže není třeba se stydět. Lékař má pak možnost pokusit se nastavit optimálnější léčbu tak, aby Vás tento problém netrápil. odpověď peer poradkyně je tady vyčerpávající. Pokud žádné psychiatrické léky či injekce již delší dobu neberete, pak je třeba obrátit se na endokrinologa.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, slyšela jsem o tom, že problém, který popisujete, může být způsoben léky od psychiatra, tedy psychofarmaky. Po některých lécích může stoupnout hormon prolaktin, který mívají ve vyšší hladině normálně ženy porodu, proto to mléko. Vyšší hladina prolaktinu může způsobovat i poruchy menstruačního cyklu, nebo třeba únavu. Jedná se tedy pravděpodobně o vedlejší účinek léků, tedy pokud nějaké berete. Váš psychiatr by Vám měl umět pomoci například tím, že změní medikaci. Myslím, že s podobnými obtížemi se určitě u někoho setkal a není proto důvod se stydět. V každém případě doporučuji návštěvu psychiatra, popř. jiného lékaře. Přeji Vám brzké uzdravení.


Zpět na seznam