Nadměrná denní spavost

Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se Vás zeptat, jestli se u svých pacientů (peer poradce u sebe, nebo u svých klientů)také setkáváte s nadměrnou denní spavostí, já to mám takhle už mnoho let, ale poslední měsíc se to zas hrozně zhoršilo. Jde o to, že chodím spát nejpozději ve 22 h a nevzbudím se dříve, než ve 12 h. Pokud mě dopoledne něco probudí, tak je mi velmi špatně a musím si zas jít lehnout do těch 12 h minimálně. Z léků beru Cisordinol depot, Abilify, Lithium, Deprex a Trittico, ale nemyslím si, že by to z léků bylo, protože i když jsem brala úplně jiné, tak jsem též spala tolik. Znemožňuje mi to běžné denní fungování a mám pocity marnosti. Spala jsem i ve spánkové laboratoři, ale kromě prodloužené doby spánku na nic nepřišli a psali, že je to sekundární k psychiatrickému onemocnění. Děkuji Vám za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u svých pacientů se s nadměrnou spavostí setkávám určitě mnohem častěji, než u zdravých lidí. Myslím, že zdroje tohoto jevu jsou minimálně tři. Prvním jsou jistě některé léky, které mají sedativní efekt. Druhým může být nemoc sama, např. psychotické onemocnění člověka také vyčerpává, protože mnoho věcí ho stojí víc energie. Třetím může být sociální izolace, do které se pacient díky nemoci dostává. Má např. invalidní důchod, je většinu času doma, nemá důvod vstát a na tento režim si navykne, aniž by chtěl. Vy konkrétně užíváte minimálně dva léky, které mají sedativní účinky. Je to Cisordinol a Trittico, únavu u některých lidí podporuje i lithium. Krom toho jsou i jinak zdraví lidé, jejichž potřeba spánku výrazně převyšuje průměr v populaci.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Také se v posledním čase potýkám s nadměrnou potřebou spánku. Někdy si to vysvětluji aktuální situací (Covid-19), která je nelehká pro psychiku nebo s užíváním léků, které tlumí mou výkonnost. Co mi tak nějak pomáhá fungovat v denním životě je následující: denně chodím na procházky, načerpat čerstvý vzduch (okysličit mozek), po vstávání si zacvičím nějaké cviky z jógy a lépe tak začínám svůj den. Anebo dodržovat určitý řád dne, který je rozdělen na aktivity a odpočinek při únavě. Také někomu pomáhá otužování (studená sprcha, ve vodě v přírodě), které vzpruží naše tělo, já si občas při zrovna napadaném sněhu bosá projdu pár kroků ve sněhu. Každopádně se kolikrát musím tzv. „zakousnout a přemoci sama sebe“, abych byla schopna vůbec něco dělat. Za tu námahu to ale stojí, ten pocit, že jsem něco dokázala, udělala namísto polehávání, je úžasný. Nedočkavě čekám na jaro, kdy mě snad tento „zimní spánek“ přejde a já zase budu o něco svižnější. Doufám, že Vám některé tipy mohou pomoci, přeji hodně zdaru a zdraví.


Zpět na seznam