nefunkční mozek

Dobrý den, Nejsem si jistý, jestli se obracím na správného člověka, ale i tak to zkusím. Mám pocit, že mi dlouhodobý stres (práce, škola, rodina, odloučení od přítelkyně), a s tím následně spojená úzkost, fyzicky zničil mozek. Za poslední rok jsem zažil hodně stresu, který způsobil, že mám následující problémy: • Problémy s mluvením – když chci něco říct zapomínám slova, mám problémy dát si věci do souvislostí a s tím související problémy s vymýšlením obsahu toho co říkám, zakoktávání • Celkově špatná paměť – jak dlouhodobá, tak krátkodobá • Celková zpomalenost – trvá mi vše strašně dlouho, špatné přijímaní informací – čtení (musím si vše přečíst 3x, abych si uvědomil, co se v textu píše), poslech (občas se nedokážu na mluvícího člověka plně soustředit a pak mi unikají informace) i zrak (uniká mi hodně informací, všímám si jen toho nejdůležitějšího) • Myslím, že s tím souvisí i špatný sluch • A celkově horší koordinace pohybů Vždycky jsem byl ve škole i jinde bystrý, ale v současnosti mě má nečinnost mozku paralyzovala a mám problémy s vykonáváním jakýchkoli aktivit. A nejednalo se pouze o mozek, ale například i trávení. Budu vděčný za jakoukoli pomoc, je mi jasné, že něco takového po internetu těžko vyřeším. Děkuji za odpověď. S pozdravem Jakub Řada
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte pravdu, že podobný problém se po internetu vyřešit nedá, protože k upřesnění toho, co Vám vlastně je, je třeba odborného vyšetření. Z hlediska psychiatrie mohu říci, že subjektivním pocitem nedostatečného fungování mozku či psychiky poměrně často trpí např. lidé s úzkostnými a depresivními příznaky, za nimiž skutečně může stát stres. Je to dáno tím, že tyto stavy člověka vyčerpávají natolik, že má pak narušenou schopnost se koncentrovat či zaměřit pozornost. Tím, že si svůj stav částečně uvědomuje a má z něj obavy, se může problém dále prohlubovat mechanismem bludného kruhu. Ale jak píšu v úvodu, je k tomu třeba odborného vyšetření, aby se zjistilo, oč skutečně jde. z toho se pak i odvíjí léčba. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den Jakube. Z toho, jak popisujete svoje problémy, mi připadá, že u Vás jde spíše o depresi či syndrom vyhoření než o fyzické poškození mozku. Příznaky syndromu vyhoření jako důsledku dlouhodobého stresu jsou například únava a pokles výkonu, úzkosti, poruchy paměti a soustředění, poruchy spánku i tělesné potíže (trávicí trakt, dýchací soustava, sexualita, kardiovaskulární systém, …). Zažila jsem před lety podobné problémy, kdy se mi zdálo, že mi funguje asi tak třetina mozku, byla jsem v těžké depresi a také jsem se obávala, že mám mozek fyzicky poškozený. Prošla jsem různými neurologickými vyšetřeními, ale bez nálezu. Pomohla mi slova kamaráda vědce v oblasti zkoumání fungování mozku, který mi řekl, že mozkové spoje se dají obnovit a vytvořit nové (bez ohledu na věk) tréninkem a také pozitivní vizí. Začala jsem se sudoku (ze začátku mi to fakt nešlo, ani mě to nebavilo), ale pak jsem si našla výborný program na trénování mozku na www.lumosity.com, kde se zajímavým způsobem cvičí různé aspekty fungování mozku a jsou vidět postupné výsledky tréninku. Také jsem se snažila najít nějakou pozitivní vizi a časem se mi začalo zdát, že se mi mozek i psychika vracejí do normálu. Neztrácejte naději Jakube, bylo by asi dobré zajít za psychologem nebo psychoterapeutem a domluvit se na pro vás vhodném postupu. Přeji vám hodně štěstí.


Zpět na seznam