Nerozumím tomu

Dobrý den, léčím se s BAP a chodím již 2. rok na PT ( samozřejmě beru léky od jiného psychiatra).Na terapii nyní probíhá pravděpodobně oboustranná krize. Terapeut se mne nedávno ptal, proč že tam vlastně chodím, odpověděla jsem že v souč. době proto, abych se nemusela nechat hospitalizovat. Jsem dlouhodobě v nepříznivém rozpoložení, straním se lidí a mám velké potíže s denní aktivitou. PT (1x týdně) mne vždy aspoň na chvilku malinko postaví na nohy. To se terapeutovi velmi nelíbilo a řekl mi, že vždy věděl, že PT k ničemu nebude a teď že se o tom ujistil. Když mi bylo lépe, vždy jsem se snažila na sobě pracovat, teď to déledobě nejde. Přesto je pro mne důležité tam chodit. Je to špatně? Snažila jsem se s terapeutem o tom mluvit, ale nějak se to minulo....děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to, že v psychoterapeutickém vztahu dojde ke krizi ještě nemusí znamenat, že je něco špatně, ono se to tiž stává. Už vůbec si netroufám po internetu rozhodovat, co je či není špatně ve Vašem konkrétním případě. Pro mě z Vašeho příspěvku vyvstává jako důležité to, že Vás psychoterapie aspoň na chvíli postaví na nohy, že je pro Vás důležité tam chodit a tedy že Vám pomáhá. Zní to jinak, než předchozí sdělení, že tam chodíte proto, abyste se nemusela nechat hospitalizovat. Na to, abyste se s psychoterapeutem přestali míjet a porozuměli si, nemusí stačit jedno setkání. Změna terapeuta by přicházela v úvahu, kdyby se Vám toto nepodařilo "rozlousknout" a kdybyste cítila, že Vám terapie nepomáhá. Držím palce.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, vztah s psychoterapeutem je pro nás velmi důležitý. Mám dlouhodobou zkušenost, že když mi bylo lépe, méně jsem potřeboval ke své terapeutce docházet. Na druhou stranu při zhoršení mého zdravotního stavu byla ochotná mě přijmout i několikrát týdně. Chováme se k sobě navzájem korektně, přesto myslím, že za tu dlouhou dobu, kdy mi bylo hůř i líp, jsme přátelé. Bylo by pro mě teď snadné Vašeho terapeuta odsoudit. Vy ale píšete, že Vám pomáhá. Není chybou kontaktovat jiné terapeuty a zkoušet navázat vztah s nimi. Držím Vám palce, ať je Vám líp.


Zpět na seznam