nespavost, neklid, podrážděnost, vyčerpanost - 1.část

Dobrý den pane doktore, potřebuji poradit. Je mi 47 let. Jsem vdaná, mám dva syny 8 a 9 let. 18 let jsem žila mimo ČR. Teď dva roky žiji v ČR. Před 4 roky, když jsem ještě žila v Anglii, se u mě objevila úzkostná porucha. Řešila jsem jí KBT terapií. Pak jsem se přestěhovala do ČR a po 3 měsících, kdy opadl adrenalin z pocitu být zase doma, se úzkosti vrátily a přišly i panické ataky. Začala jsem nárazově brát Lexaurin, 1,5, jednu tabletu před spaním, 2x max 3x za měsíc. Vím, že to je návykový lék, a proto se bojím ho používat častěji. Což vlastně někdy i úzkost zvyšovalo. Začala jsem chodit tady v ČR na KBT. Po roce terapie, svépomoci a sem tam Lexaurinu, se panické ataky zklidnily, úzkosti odešli. Mám ale stále následující problémy: 1. nespavost - sem tam, 2-3noci za týden, se stále budím, honí se mi v hlavě v noci myšlenky, jsem neklidná, ráno se budím v 5-6hodin, velice unavená 2. pocit chaosu a neklidu - většinu dní se cítím předrážděná, neklidná, neschopná se rozhodnout 3. přecitlivělost - všechno a všichni se mě dotýkají, pracuji jako učitelka AJ na základní škole, jakákoliv výtka od kolegů či nadřízených mě rozhodí na několik dní 4. vyčerpanost - i po ne náročném dni mám někdy večer i v noci pocity vyčerpanosti, tlak u srdce, bušení srdce, pocit, že se nemůžu uklidnit Jak to řeším: pohyb venku, víno večer, 1x sklenka max., Lexaurin 1,5g v případě totální vyčerpanosti, řekla bych 2 max 3 týdně jedna tabletka, to většinou pomůže a spím lépe pak.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odpovídám souhrnně mna Vaše dotazy. Pokud užíváte Lexaurin 1,5 mg 3x týdně, tak se o závislost pravděpodobně nejedná a pokud nebudete navyšovat dávky či brát lék častěji, tak to tak asi zůstane. Neberte ale Lexaurin poté, co si dáte sklenku vína. Je fajn, že se Vám podařilo zbavit se panických atak, nicméně úzkosti a nespavost u Vás přetrvávají. Záleží na tom, jak Vám tato situace vyhovuje, jakou naději vkládáte do současné psychoterapie, která není KBT, ale sebezkušenost (jméno terapeuta muselo být podle pravidel poradny vymazáno, nicméně stihl jsem ho přečíst a nechci tedy zastírat). Mě Váš postup dává smysl, u řady lidí je KBT vstupem do psychoterapie a ti, kteří chtějí hlouběji poznat sami sebe, zvolí si pak terapeuta zabývajícího se touto oblastí. Co se týká Trittica, tak jde o antidepresivum, které podporuje spánek a dle mého názoru je to v případě dlouhodobých potíží lepší volba, než anxiolytika. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Jsem ráda, že jste v rámci hledání informací narazila i na naši poradnu. Také beru psychofarmaka. Co se týče mého názoru na braní léku na zklidnění, versus antidepresiva, spíše bych vám momentálně doporučila zkusit to Trittico a to z toho důvodu, že brát něco na zklidnění (návykového) třeba tři dny v týdnu už mi přijde dost na to, aby bylo třeba to změnit. Jinak chápu váš postoj – potřebujete nebýt závislá na pravidelném užívání léků. Nikdo však neříká, že je to na doživotí, třeba se vám i díky psychoterapii podaří někam posunout a dožijete se času, kdy nebudete potřebovat léky stále. Jinak se mi zdá, že děláte v podstatě maximum. Jste zaměstnaná, máte děti a zřejmě i své rituály, což je pochopitelné i vzhledem k náročnosti vaší profese. Navštěvujete terapie – skvěle! Nemám potřebu ani na vás apelovat, abyste změnila svůj životní styl, protože se zdá, že to v tuhle chvíli vlastně není jednoduché, možná ani nutné. Co se týče dalších informací, které jste uvedla, také mám zkušenosti s psychickými i fyzickými problémy kolísajícími v rámci menstruačního cyklu, a to jak u sebe, tak klientek sociálně – zdravotní služby, pro kterou pracuji. Byla jsem i v cizině, kratší dobu než vy, ale návrat do ČR se mnou pěkně zamával, stává se to, člověk se musí opakovaně aklimatizovat a má třeba nějaké kompetence, které po přestěhování ztratí smysl, to všechno je náročné a je to stres. V každém případě díky za dotaz, opatrujte se.


Zpět na seznam