neuroza

Dobrý den, prosím Vás o radu. Nevím jestli dokážu přesně vystihnout co mě trápí, ale pokusím se. Už to trvá rok, možná i dýl.. pořád nějak doufám že to přejde, jelikož se to někdy zlepší tak, že nevim že mi něco je a o víkendu mě to netrápí skovo vůbec. Bohužel přes týden je to nejhorší v práci. Pracuji v konstrukční kanceláři a hned co ráno brzy vstanu, začne mě bolet hlava, jsem podrážděný, když to tak řeknu, tak až nasraný že bych nejradši něco rozmlátil. v práci mám problém se soustředit a bolí mě z toho hlava - občas zažívám šílený tlaky v hlavě a to tak, že už je to dost nesnesitelný. Když se vrátím domů, můžu si jít tak akorát lehnout, protože na nic jinýho už nemam sílu. Stačí mi klidně i 20 minut spánku, zregenuruju se a pak už je to v pohodě, ale druhý den nanovo. Připádá mi že ne uplně dokážu vnímat realitu, nedokážu se vžít do běžných problémů. Zkoušel jsem změnit stravu, jím zdravě, možná to trochu pomohlo, ale ne tak, aby to uplně přešlo. Dřív jsem dost sportoval, na sport nyní nemám ani pomyšlení. Bolí mě nohy, jsem unaven, do toho podrážděnost a bolesti hlavy.. a tak nějak mě nic nebaví, nezajímá.. žádného psychologa poblíž nemám, nevím kam s tím a nevím, jestli mám navštívit psychiatra. Ty problémy jsou občas horší, občas lepší.. občas žádný.. ale rád bych se toho zbavil uplně a fungoval jako dřív. K tomu mám nyní dost daleko.. Poradíte prosím?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, naše peer poradkyně má pravdu v tom, že pokud se objeví tělesné příznaky (popisujete bolest hlavy, únavu a bolesti nohou), je na místě se nechat tělesně vyšetřit. Neurolog není od věci, ale standardní postup je začít od praktického lékaře. Jinak Vaše psychické potíže, jako jsou pocit tlaku, naštvanost, nesoustředěnost, ztížená schopnost se vžít do běžných problémů apod., z psychiatrického hlediska opravdu upomínají na neurotickou či afektivní problematiku. Podobně se projevuje např. neurastenie, která svými příznaky odpovídá psychické složce chronického únavového syndromu, nebo různé formy deprese apod. Zdá se, že stres ve Vašem případě hraje podstatnou roli, když zmiňujete, že problémy se nejvíc projevují v práci, stálo by za to tyto souvislosti podrobněji prozkoumat. To už je problematika, která do psychiatrické ordinace patří, vhodný by zde byl psychiatr, který je též vzdělán v psychoterapie a není mu cizí psychosomatika. Přeji Vám, abyste dobrého odborníka našel.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Pokud zažíváte takovéto stavy dlouhodobě, určitě bude dobré, když vyhledáte lékaře. Je vždy lepší, když člověk není na své starosti sám a může získat také názor někoho, kdo má zkušenosti. Mou kolegyni také často bolí hlava a stejně jako Vám jí pomáhá spánek a odpočinek a také dostatek tekutin, nechala se ale raději vyšetřit na neurologii, aby vyloučila jiné příčiny kromě přepracování a vlivu stresu z práce. Možná by bylo dobré pokusit se vypozorovat, co konkrétně to zhoršení způsobuje, třeba v práci a s tím pracovat a jestli je možné ho zmírnit, napadá mě změna činnosti, krátký odpočinek apod.


Zpět na seznam