Nevim co delat.

Dobry den,uz dva roky me trapi to ze je mi porad zle.prosla jsem vselijaka vysetreni a nic.bylo mi receno ze mam zaludnecni neurozu.ale zaclo se to zhorsovat kdyz jsem mezi lidma je mi strasne na zvraceni ale nezvracim.nejhorsi je to kdyz jsem treba v obchode nebo autobuse.strasne se mi rozbusi srdce zacnu se potit a chce se mi zvracet.do toho mi od rana az do vecera jede v hlave ze mi je neco vazneho a nemuzu se tech myslenek zbavit.uz mi to strasne ovlivnuje zivot urcitym mistum uz se vyhybam.nevim jestli zajit k psychiatrovi ci je problem v psychice.poradite co delat?dekuji za odpoved
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, podobné problém se vyskytují u lidí s úzkostnými a psychosomatickými potížemi, kde je nejefektivnější kombinace léčby psychiatrické a psychoterapeutické. Zda jako prvního navštívíte klinického psychologa nebo psychiatra je spíše na Vás, protože dobrý odborník pozná, kdy je na místě spolupráce s druhým kolegou.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. To, co popisujete, znám dobře z vlastní zkušenosti. Dlouhé roky jsem trpěla silnými psychosomatickými obtížemi. V určitých situacích, kterých jsem se obávala, jsem prožívala až panické a kolapsové stavy. Bušilo mi srdce, měla jsem silné bolesti břicha a trávicí obtíže, doslova se třásla úzkostí. Postupně jsem se začala vyhýbat místům, na kterých se mi to jednou stalo. Bála jsem se také cestovat hromadnou dopravou, chodit do kina, do společnosti - v podstatě kamkoli, odkud jsem nemohla kdykoli odejít, pokud by se mi udělalo zle. Tento stav mě trápil a omezoval opravdu dlouhý čas, dokud jsem nevyhledala odbornou pomoc. Pomohla mi až kombinace léků a dlouhodobé individuální psychoterapie. Moje obtíže z velké většiny odezněly. Pokud Vás potíže trápí takto dlouho a omezují Vaše běžné fungování, jistě to snižuje kvalitu Vašeho života. Myslím, že zajít k psychiatrovi je na místě. Ten Vám případně doporučí i terapeutickou léčbu, která je při těchto neurotických potížích výborným doplňkem. Držím Vám palce a přeji brzkou úlevu od potíží.


Zpět na seznam