Nevím, co se se mnou děje

Dobrý den, už delší dobou mě trápí různé problémy, ale je těžké to definovat, jelikož ty stavy se často mění. Například někdy se strašně bojím, že mám právě nějakou psychickou nemoc. Poslední dobou je to demence, jelikož se mi občas stává, že se v noci probudím a mám strašně divný pocit, který se opravdu velmi špatně popisuje. Něco, jako bych nechápala realitu nebo byla mimo ni... Ale opravdu to neumím vysvětlit. Také často mívám myšlenky, kterých se nedokážu zbavit,většinou jsou o něčem velmi špatném. Dokonce mívám i panické strachy ze smrti. Prostě se mi strašně zamotá hlava a rozbuší srdce a občas mám pocit, jako by bilo mimo. Naštěstí se to více méně děje v noci, takže to neohrožuje moje dny. Moc nedokážu snášet neúspěch. A jednou jsem dostala asi nějaký záchvat, kdy jsem strašně brečela, brněly mě ruce a zuby. Toto mě ale tolik trápí, jako ty noční stavy. Opravdu se bojím, že se zblázním, budu mít demenci (je mi 18)nebo něco takového a zkončím na psychiatrii nebo závislá na svých rodičích. Taky si občas myslím, že to je jen můj pocit a pouze se snažím přilákat pozornost, což bych opravdu nerada. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho dotazu je především znát, že zažíváte úzkost, která někdy dosahuje až na hranici paniky (záchvaty strachu, pláče, bušení srdce, brnění). s tím bývá spojen strach ze smrti, nebo ze ztráty kontroly nad skutečností (zešílení). úzkosti člověka mohou vyčerpat, že se pak není schopen soustředit a má strach, že trpí poruchou paměti či demencí, což je ve Vašem věku velmi nepravděpodobné. Nicméně úzkost mnoha lidem velmi komplikuje život, přitom se dá velmi úspěšně léčit, takže zde mohu doporučit obrátit se na odbornou pomoc.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mnohé ze stavů, které popisujete, znám na vlastní kůži. Zdá se mi, že se jedná o projevy úzkosti, které jsou někdy tak silné, až přecházejí do panických stavů. To se pak odráží ve vašem psychickém i fyzickém prožívání. Pokud jsou tyto stavy časté, na vašem místě bych asi vážně uvažovala o vyhledání odborníka v místě vašeho bydliště. Obrátit se můžete na psychologa nebo na psychiatra. Psycholog s vámi může tyto stavy podrobně rozebrat a pomoci vám lépe jim čelit tím, že porozumíte jejich příčinám. Psychiatr vám může předepsat léky, které vám pomohou se zklidnit a lépe zvládat zátěžové situace. Já sama jsem s vyhledáním pomoci dlouho váhala, ale zpětně jsem moc ráda, že nyní již odbornou pomoc mám. Ulevilo se mi. Totéž přeji i vám. Ať je vám brzy lépe.


Zpět na seznam