Nevím si rady

Dobrý den, již několik let se marně snažím pomoci svému manželovi, ale bylo mi řečeno, že pokud si sám neuvědomí, že něco není v pořádku, že se s tím nedá nic dělat. Trpí nespavostí, nechutenstvím a dostává se do stavu, kdy vypadá jako totálně opilý. Alkohol tento stav ještě umocňuje. S dětmi jsme vypozorovali, že tento stav způsobuje hlavně, když se dostává do nějaké pro něj stresující situace, což jsou třeba setkání rodiny nebo přátel. Začíná to nejdříve tím, že je nabitý energií, snaží se na sebe upoutávat pozornost, je hlučný, jeho vtipy jsou trapné, ačkoliv když je v pohodě, je velice vtipný a pohotový.Po Chvíli začne mít nepřítomný pohled, mluví z cesty, špatně koordinuje řeč i pohyby, je vidět, že si neuvědomuje s kým komunikuje. Já už poznám, že se do tohoto stavu dostane už jenom, když začně při mluvení předsunovat bradu a začíná mít jiný pohled. Někdy stačí mu říct, co vidím a dá se zase dohromady, ale když překročí nějakou hranici je nekotrolovatelný a neuvědomuje si to. Máme se rádi, ráda bych mu nějak pomohla, ačkoliv jsme zvyklý spolu hodně mluvit, on buď odbíhá od problému nebo mi tvrdí, že má pocit, že je vše v pořádku. Bojím se o něj, nevím o co se jedná a zda se to nemůže časem zhoršovat. Někdy je několik měsíců klid a potom kolikrát i nečekaně se vrátím z procházky a doma je pro mě cizí člověk.Je nám přes 50 let, děti už mají své životy, ale také je to trápí. Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nemohu se pouštět v podobném případě touto cestou do diagnostických úvah, to bez řádného vyšetření a poté sledování po delší čas není možné, zdá se, že opravdu děláte, co můžete. Peer poradkyně Vám dala vcelku vyčerpávající radu. Doplnil bych snad jen to, že v dialogu o těchto problémech je dobré využít ten čas, kdy má manžel vyrovnané období a užitečnější bývá spíše projevit svou emoční účast a obavu, než tlačit na to, že je manžel nemocný a měl by se léčit. jelikož se problém týká i Vás, fungování vašeho vzájemného vztahu a přináší trápení a obavy hlavně Vám, je možné navrhnout odbornou konzultaci v páru, např. u klinického psychologa zabývajícího se párovou terapií. Zákazníkem tu pak není jednotlivec, ale pár, popřípadě celá rodina, což má tu výhodu, že na nikoho není pohlíženo jako na jádro problému. Pokud ani na toto manžel nepřistoupí, můžete se na odbornou pomoc obrátit Vy sama za sebe. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, že jste v obtížné situaci, ale nemyslím si, že by se s ní nedalo nic dělat. Je dobře, že máte s manželem hezký vztah a hodně si povídáte. Na Vašem místě bych si s manželem znovu otevřeně promluvila, nenechala ho odbíhat od problému či zlehčovat svoje potíže a navrhla mu, aby navštívil odborníka. Můžete mu při tom pomoci – nabídnout mu, že za psychologem/psychoterapeutem zajdete s ním, domluvit schůzku apod. Mohly by Vás podpořit i děti. Mám bipolární poruchu a jednou, když jsem se dostala do manického stavu, syn neváhal, zavolal taxi a odvezl mě k ošetřujícímu lékaři. Velmi mi to pomohlo a zabránilo dalším problémům včetně možné hospitalizace. Myslím si, že i když manžel říká, že je vše v pořádku, nespavost, nechutenství, změna osobnosti ve stresující situaci, to jsou symptomy, které si zřejmě uvědomuje, a které ho trápí. Možná si je jen nechce připustit a řešit. Věřím, že návštěva odborníka manželovi pomůže a uleví se i Vám a celé rodině. Držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam