Nízké sebevědomí - trápení

Dobrý den, píšu sem poprvé, je mi 16 a dlouhou dobu mě trápí nizké sebevědomí, všeho se bojím většinou i maličkostí, ústní zkoušky, že nic neumím, nemám ani na to si najít brigádu, protože se bojím že se po mne bude chtít něco co nezvládnu a budu se trápit, někdy si přijdu že neumím ani základy matematiky apod prostě jako by mi všechno vypadlo a já měl plnou hlavu stresu, klepou se mi nohy a nejraději bych odešel a už nepřišel, přijdu si jako když jsem k ničemu a když bych chtěl něco nového zkusit, bojím se, nedokážu si např sám zajít k Doktorovi, nebo objednat pizzu, někdy to zvládám, ale stačí jedna špatná věc a už si přijdu jako nejblbější člověk na zemi.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, to, co popisuješ vypadá jako do estrému vystupňovaná tréma, za kterou může být nízké sebevědomí. Tyto problémy začnou být často na obtíž u mladých lidí Tvého věku a pokud jim opravdu hodně komplikují život, hovoříme o tzv. sociální fobii, která se dá léčit. Pomoci se v tom více vyznat by Ti mohl psycholog, někdy je prospěšná léčba antidepresivy, kterou může nasadit psychiatr nebo praktický lékař. Můžeš se také poradit na některé z linek důvěry, pro děti a mladistvé do 18 let k tomuto slouží např. linka bezpečí (116 111), která je bezplatná. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Ahoj, většinou všem tazatelům vykám, ale všimla jsem si, že pan doktor někdy vám mladším tyká, tak to dnes zkusím také tak. Z tvého dotazu je znát, že se necítíš dobře, kromě toho sebevědomí popisuješ i strach a stres z různých situací. Možná to tak trochu patří k dospívání a ke školním povinnostem, jako že do jisté míry je to normální. Pokud tě to ale trápí dlouho, jak píšeš v úvodu a pokud si nedokážeš najít způsob, jak to vyřešit sám, měl bys vyhledat pomoc. Dospívající se mohou obracet třeba na linku důvěry, na školní psychology, na praktického lékaře. Jsou i dětští psychiatři a psychologové. Samozřejmě je možné obrátit se o pomoc na někoho známého, nebo příbuzného, někoho, ke komu máš důvěru, že to, co se od tebe dozví, nepoužije proti tobě, ale naopak pro to, aby ti pomohl. Zkus to promyslet. Budu věřit, že to časem zvládneš.


Zpět na seznam