Obavy z bipolární psychózy

Dobrý večer, již od půlky února pociťuji velký stres. Po užití drogy jsem začal pociťovat dosud neznámý stav - neustálé bušení srdce, člověk má pocit, že vyskočí z kůže, nemůže být v klidu apod. Jakoby v něm něco přeplo.I spánek je jiný. Nemůžu říct, že bych se dlouze nevyspal, avšak člověk se probouzí již s pocitem, že něco není v pořádku. Po měsíci již nezažívám zmíněné "skákání z kůže", avšak stále to nejsem já. Srdce tluče jako o život a občas přijdou podivné návaly, o katastrofických scénářích nemluvě. Občas se bojím být někde sám, byly dny, kdy jsem se bál mraků, to je však snad už pryč. Věřím, že se jedná jen o přechodný stav a že vše bude tak, jako dřív. Jediné, z čeho mám obavy, je, abych netrpěl bipolární psychózou. Procházím zřejmě jen depresivním obdobím a manickou fázi nepociťuji, mám však strach z toho, aby nepřišla. Je, prosím Vás, nějaká možnost, jak zjistit, jestli daným onemocněním netrpím? Myslím, že by se mi velmi ulevilo, kdybych věděl, o co se jedná. Mockrát děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, užití některých drog (patří sem zejména halucinogeny, kanabinoidy s vysokým obsahem THC nebo některé drogy na bázi stimulancií) může způsobit to, že naruší vnitřní reprezentaci světa člověka, tedy dosud hluboce zakořenný systém, kterým vnímáme sebe a svět okolo nás. Sám jste to trefně popsal "jakoby se něco přeplo". Většinou tento stav postupně odezní, někdy může dojít k rozvoji psychických poruch, jako jsou poruchy nálady či psychózy. To, co u sebe popisujete připomíná spíš úzkost, než depresi, ke které se mohou přidávat derealizační prožitky a pocity změny. Myslím, že by bylo vhodné, kdybyste se s odbornou púomocí (psycholog, psychoterapeut) pokusil tyto stavy zpracovat a integrovat, protože Vám pravděpodobně daly nahlédnout do oblastí Vaší psychiky, které jste dřívě nepoznal, nebo alespoň ne v takové míře. držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, osobně nemám zkušenost s reakcemi na užití drogy, jen s úzkostí a depresí. A vím, že obojí může způsobit velmi nepříjemné stavy. Na vašem místě bych asi neváhala a obrátila se na nějakou poradnu, kde mají zkušenost s možnými reakcemi na užití drog a s duševními stavy, které se tím mohou aktivovat. Představuji si, že z vašeho nevědomí se mohly „vytáhnout“ strachy a obavy, které jste tam měl „uloženy“ a ani o nich nevěděl, a které se nyní hlásí ke zpracování. Aby to proběhlo zdravě, byla by pomoc odborníka, psychoterapeuta nejspíš na místě. Podle mé vlastní zkušenosti bych tyto stavy nepodceňovala a zabývala se jimi raději včas, než by mohly přejít do chronických potíží. Mně trvalo docela dlouho se s úzkostí a depresivním pohledem na svět vypořádat a říkala jsem si, že to bylo těžší i proto, že se z nich stal mnohaletý návyk. Moc vám držím palce.


Zpět na seznam