Obsedantně kompulsivní porucha

Dobrý den pane doktore. V posledním roce začínám mít problém, když odcházím z bytu, zda je vše zavřeno a zajištěno. Po uzamknutí a ubezpečení, že je vše uzamknuto se mi i tak pravidelně stává, že se musím jít i několikrát přesvědčit, zda je to v pořádku. Je to už nemoc? Předem děkuji za Vaši odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to záleží také na souvislostech, za kterých se to děje. Indisponovanému člověku (únava, nevyspání, kocovina...) se něco podobného někdy stát může a řada z nás to v nějakém náznaku zažila. Stává-li se Vám to pravidelně, bez příčiny, a jste-li úzkostí nucen(a) rituál kontroly pro ujištění opakovat, tak to na určitý potenciál obsesí a kompulzí upomíná. V takovém případě je odborná konzultace na místě.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vaše potíže bývají nejčastěji spojovány s vámi zmíněnou obsedantně kompulzivní poruchou. V odborné literatuře, kterou mám doma, jsem našla obsedantní syndrom. Já mám diagnostikovanou psychózu a i mě se celkem pravidelně stává, že beru dvakrát za kliku. Nevím, jak moc máte tendenci se přesvědčovat a jak často a také neznám měřítko, co už je onemocnění a co ještě ne. Ale pokud vás to trápí, omezuje, bere vám to čas, apod., k psychiatrovi, popřípadě psychoterapeutovi bych s tím na vašem místě zašla. Držím vám palce.


Zpět na seznam