Obsese

Dobrý den, jsem muž, je mi 25 let a rád bych se Vás na něco zeptal. Už několik let si všímám, že mám určitá nutkání, která musím nějakým způsobem zahnat. Uvedu příklady: - několikrát kontroluji, zda mám v batohu peněženku, i když ji tam vidím, musím si na ni sáhnout - i když vím, že jsem z peněženky nevytahoval doklady, otevírám jí, abych se přesvědčil - kontroluji, zda je vypnutý sporák, když odcházím z domu, i když jsem nevařil - při převlékání v práci několikrát kontroluji, zda mi z kapsy nevypadly klíče - pokud položím dvě věci na stůl, následně některou posunu, aby se nedotýkali, nebo aby byli srovnané Četl jsem něco o obsedantně kompulzivní poruše, ale nejsem si jistý, zda ji vážně trpím, či zda je to nějaká lehčí forma, nebo je to běžné. Zatím mě to v životě příliš neobtěžuje, zvykl jsem si na to a jsem schopen to do určité míry potlačit (stačí mi, když si v duchu představím, že jsem ty dva předměty na stole posunul). Může se to nějako stupňovat, nebo si zatím nemám dělat starosti? Mockrát děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u OCD můžeme rozlišit formu, kdy se obavné nutkání (obsese) a následné konání (kompulze) váží jen na jednu oblast (např. strach z iinfekce a v jeho důsledku chorobně časté mytí rukou apod.) a na formu, která je více zakomponovaná do osobnostních vlastností, kdy člověk má nutkavě úzkostnou tendenci kontrolovat vpodstatě vše, což je více dáno procesem, kterým na světě funguje - člověk je prostě takový. Stupňovat se může obojí v závislosti na stresu a prožívání, ze kterých pak vyplývá emoční vyladění, ale také nemusí. Spíše záleží na tom, nakolik cítíte, že Vás Vaše problémy omezují v normálním produktivním životě.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, ze zkušeností, které mám, soudím, že problémy, které popisujete, jsou skutečně obsesemi a kompulzemi, ale to, zda se skutečně jedná o obsedantně – kompulzivní poruchu (OCD), to by měl zodpovědět odborník. U mnoha psychických problémů platí pravidlo, že by se měly řešit tehdy, když obtěžují vás, nebo vaše okolí, když jsou vám nepříjemné, například si umím představit, že to zdržuje. Je skvělé, že s tím umíte do jisté míry zacházet. Zda se to může stupňovat nevím. Slyšela jsem, že na OCD pomáhá kognitivně- behaviorální terapie, to je určitý druh psychoterapie, v dnešní době oblíbený. Psychoterapie obecně by vám mohla pomoci. Přeji Vám, aby se to vše v dohledné době zlepšilo.


Zpět na seznam