OCD na různé způsoby

Dobrý den Mám OCD už od 15 respektive první ataka už ve 12. teď je mi 18 Celé mládí se potýkam z agresivními myšlenkami, strachem z nadpřirozena a duchů, měl jsem i strach ze schizofrenie. A do toho teď mám další chuťovku. Bojím se že sem byl zneužíván v dětství a přitom to je nesmysl všechno si pamatuji z dětství ale tohle vůbec. Ale pak si začnu říkat jestli sem nezapoměl na to, ale to je hloupost protože mám fakt dobrouu pamět a i z pozdějška si pamatuju všechno. Bojím se že si vnutím falešnou vzpomínku. Je u této nemoci někdy přítomný strach z toho že jsme zapoměli něco hrozného. Tohle je fakt na hlavu, to už snad byli lepší minulý rok ti mimozeˇmštani. Když se mi furt vtíralo že přiletí. Děkuji předem za odpoveď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho dotazu mi není jasné, zda se se svými potížemi léčíte či nikoli. OCD může mít mnoho podob, ve Vašem případě se zdá, že jde především o vtíravé myšlenky s úzkostnými obsahy s potřebou se ujišťovat a tématy se zabývat, abyste nad sebou neztratil kontrolu. Člověk se tím dostane do bludného kruhu. Pomoci zde může farmakoterapie (většinou antidepresivy) v kombinaci se systematickou psychoterapií.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, z vašeho popisu věřím, že byste si zasloužil pomoc odborníka, který by vám v systematické spolupráci pomohl se vašich úzkostí zbavit nebo je alespoň zmírnit na únosnou míru. Sama mám zkušenost s úzkostí a vím moc dobře, jak snadno člověk propadne bludnému kruhu strachů a nejistot i to, že nakonec už sám neví, co je skutečnost a co jeho obava. A je těžké se úzkosti zbavit bez odborné pomoci. Nepíšete, zda se léčíte a jak. Mně osobně velmi pomohla pravidelná psychoterapie, ve které jsem mohla plno svých úzkostí pochopit a postupně se jich zbavit. I správná medikace je velikou úlevou. Velmi vám proto doporučuji dopřát si odbornou pomoc – a začít podle toho, zda už jste některou její část využil, nebo ještě ne.


Zpět na seznam