Paranoidní psychóza

Dobrý den, zajímalo by mě, jak správně komunikovat s osobou trpící paranoidní poruchou osobnosti (konkrétně patologická žárlivost a nově i emulační bludy, kterým 100% věří a neustále obviňuje a uráží se)..Má cenu příteli něco vysvětlovat nebo je lepší mlčet a utéct? Chorobu si přiznat nedokáže. Na psychiatrii se již léčí pro depresivní a panické stavy. Všechny jeho minulé vztahy ztroskotaly na jeho žárlivosti, v některých se dopustil i násilí. Nežijeme spolu, tedy pokud se rozhodnu pro útěk, tak není co řešit. Zajímá mě, zda je u těchto lidí možná normální komunikace nebo jsou natolik "nemocní", že jim již realita s tím bludem splývá a tudíž je lepší odejít. Děkuji za informaci.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na to není konkrétní návod. Zdá se, že když s přítelem komunikujete po svém, tak to nefunguje, navíc popisujete, že jeho předchozí vztahy skončily všechny stejně. Pokud jde o skutečný blud, tak ten se vyvrátit logickou argumentací nedá. Navíc žárlivecké bludy často vychází víc z povahy (osobnosti) jedince, než z poruchy, hranice je tady neostrá. Pro Vás by bylo možná užitečné si uvědomit, čím Vám Váš vztah stojí za to, že v něm setrváváte.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že na Vaše otázky lze těžko najít jednoznačnou odpověď. Obecněji, co se týká komunikace s lidmi s duševním onemocněním, záleží na tom, v jaké fázi své poruchy se nacházejí. Pokud jsou stabilizovaní, užívají léky a docházejí k lékaři, je s nimi komunikace zpravidla zcela normální, v případě zhoršení stavu to bývá obtížnější. S konkrétní diagnózou Vašeho přítele nemám osobní zkušenost a věřím, že soužití s takovým člověkem musí být těžké. Věřím ale také, že lze najít řešení, které nemusí být nutně definitivní (rozchod). Na Vašem místě bych navštívila psychiatra Vašeho přítele, sdělila mu, co Vás trápí a poradila se s ním, jak dál postupovat. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam