paranoidní schizofrenie

mám plný invalidní duchod,paranoidní schizofrenii.když třeba jedu na výlet,nebo dělám nějakou činnost,nebo jsem třeba na koncertě tak někdy mne chytne takový stav,který se rovná těžké depresi.docela jsem se s tím naučil pracovat např.si odpočinu,zrelaxuji apod.chci se zeptat jestli tyto stavy jsou neměné.zkusil jsem téměř vše.děkuji za odpověd.
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, fungování psychiky při onemocnění paranoidní schizofrenií může být někdy méně spolehlivé a méně předvídatelné, než u člověka, který schizofrenií netrpí. Čili občasný krátkodobý propad do pocitu těžké deprese nelze vyloučit. Určitě Vaše zkušenost není ojedinělá - lidé se schizofrenií to popisují jako propad do "černé díry", chvilkovou prázdnotu apod. Je obtížné předpovědět, zda se u Vás tyto stavy budou objevovat i nadále, nebo časem vymizí. Z Vašeho psaní však lze vyrozumět, že i přes tyto obtíže žijete aktivní život - jezdíte na výlety, chodíte na koncerty - a to je nesmírně cenné. Navíc jste se naučil své nepříjemné stavy zvládat - odpočinout si, zrelaxovat apod. - tím stavy patrně zmírníte a zkrátíte. V tom máte můj obdiv. To je nejlepší, co můžete udělat - nepodléhat špatným stavům a žít svůj život a věnovat se aktivitám, které máte rád. Kdybyste chtěl více porozumět svým dobrým i horším chvílím, můžete rovněž zkusit psychoterapii, anebo sdílet zkušenosti s dalšími lidmi, kteří se potýkají s podobnými potížemi. Držím palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a podobné zkušenosti nemám. Určitě Vám kompetentně odpoví náš poradce. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam