paranoidní schizofrenie u partnera2

Přítel je hospitalizovaný už 4 týdny, měli by ho brzy propouštět domů. Obávám se však jak zvládne nástup zpět do zaměstnání, běžný život po návratu.. Především doufám, že dodrží přestat užívání marihuany, která dle mého tyhle stavy akorát prohlubuje. Není nikterak nebezpečný, jak by si někdo mohl myslet. Ale pokud se vždycky objeví psychoza, jeho chování je nepochopitelné, maximálně by mohl ublížit sám sobě. Moje otázka zní, jaký máte názor na to zda se nemoc může ,,vyléčit", zmírnit tak, aby se tyto ataky znovu neopakovaly, pokud bude docházet na ambulantní léčbu k psychiatrovi, jak předejít obavám z návratu nemoci. Jsem skoro v 7 měsíci těhotenství, přítel se na miminko opravdu těší, chceme si brát společně hypotéku, řeči ostatních, že toto není člověk pro život pro mě nejsou rozhodující. Vždy jsem mu nápomocna ale mám trochu strach, jak se bude vše vyvíjet. Pokud člověk dodržuje léčbu a chová se zodpovědně lze těmto manickým atakům a projevů nemoci předejít? Ještě by mě zajímal pokud jdete do psychiatrické nemocnice sám - dostanete nedobrovolný vstup. Podle čeho se takto soudí? POdle toho když se člověk dostane na samostatný pokoj pod intenzivním dohledem a je chvíli mechanicky omezený? Podle čeho lékař určuje dobrovolný a nedobrovolný vstup?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jelikož vidím, že odpověď peer poradkyně je už vypracovaná, začnu též od konce. Nedobrovolně lze pacienta s duševním onemocněním hospitalizovat tehdy, pokud je bezprostředně nebezpečný sobě nebo svému okolí. To se může stát i tehdy, dostaví-li se k léčbě sám či za přispění svých blízkých. Často se tak dějě, je-li pacientova schopnost posuzovat realitu a rozhodovat se díky poruše hrubě narušena. O nedobrovolné hospitalizaci rozhoduje lékař na základě závěru svého vyšetření, do 24 hodin od tohoto okamžiku to musí být oznámeno příslušnému soudu, který do sedmi dnů musí rozhodnout, zda je nedobrovolná hospitalizace oprávněná. Co se týká rizika návratu nemoci, tak to se výrazně snižuje, pokud pacient spolupracuje v léčbě, abstinuje od drog a v psychoterapii si vytvoří náhled na své potíže a hlavně sám chce změnit dosavadní průběh své nemoci a dostat ji pod kontrolu. Vhodně zvolená depotní medikace k tomu může přispět, stejně jako další terapeutické intervence včetně práce s rodinou. Pomoc zde nabízejí některá zařízení, poskytující psychosociální rehabilitaci či nově vzniklá centra duševního zdraví. Je-li přítel hospitalizován v Bohnicích, tak tam Vám jistě vše potřebné sdělí, protože tato nemocnice návaznost na optimální péči v přirozeném prostředí pacienta po propuštění podporuje.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Odpověď na Váš dotaz vezmu od konce. Lékař, alespoň pokud je mi známo, nedobrovolnou hospitalizaci neurčuje. Musí proběhnout soud a ten rozhodne, zdali se nemocný podrobí tak zvané nedobrovolné hospitalizaci. I já mám za sebou jednu zkušenost s nedobrovolnou hospitalizací. Není to nic tak hrozného, jak to zní. Vlastně, když jsem měla již po atace a léky začaly zabírat a já měla jiný názor na svojí léčbu, změnila jsem jí na dobrovolnou a odcházela jsem z nemocnice po skončení léčby. K nedobrovolné hospitalizaci dochází, když vyhodnotí stav nemocného / a on se nechce léčit dobrovolně/, jako nebezpečný sobě nebo svému okolí. Rozhoduje ale soud. Z první části Vašeho dotazu jsem vyčetla Vaše obavy z dalšího vývoje po propuštění Vašeho partnera z nemocnice. Vaše obavy mi připadají přirozené. Nebudu zastírat. Návrat z nemocnice byl pro mne vždy náročný. Vzhledem k tomu , co člověk prodělá a vzhledem k lékům, jsem byla hodně unavená a bez energie. Vy ale píšete, že jste v očekávání a že Váš přítel se těší na miminko. To může být velký hnací motor, který mu myslím může pomoci zvládat návrat do života. Hodně záleží na něm. Všeobecně spouštěč nemoci jsou stresové situace, ale i kouření marihuany. U každého to může být něco jiného. Zamilovanost, svatba, úmrtí v rodině... Nevím , jestli se mi podaří rozptýlit Vaše obavy z budoucnosti. Zotavení a návrat do života je možný. Jsem toho zdárným příkladem. Poslední hospitalizaci jsem měla před 12 lety. Jsem rozvedená. Děti mého současného partnera nic netuší. Nemají ani zdání, že se s něčím léčím. Hodně štěstí a radosti. Katka


Zpět na seznam