Pocity slabosti

Dobrý den,již dříve mě trápily,zvláštní stavy, které bych popsala asi takto (cítím se mimo, nepřítomná, otupělá, jako bych to nebyla já, "vyndaná"), spojené s pocityúnavy, pocitu vyčerpání, špatného soustředění a zhoršené paměti. Začalo to při sportu, zpočátku jsem to sváděla na nízký tlak, který jsem i měla. Vždy to na čas přišlo a odešlo. Nyní jsem 7 měsíců po porodu a tyto stavy jsou přítomné téměř každý den. Klasická medicína řekla jsem zdravá, přes celostní jsem se dobrala spolu s dr. k tomu, že to bude mít zřejmě psychický původ, že jsem v celkovém psychickém i fyzickém napětí. Já to napětí necítím, je pravda, že jsem poslední roky řešila problémy s matkou alkoholičkou, dostudovávala jsem, nyní pracuji na diplmoce, byla jsem těhotná, ale necítila jsem se nějak psychicky špatně, spíše co se týče matky tak smutně a bezradně. Byla jsem vždy energická,jistá vytíženost mě naplnovala, nyní jsem jako handra. Dostala jsem tedy Cipralex a Neurol (0,25 mg - 2x denně).Zpočátku problémy ustoupily a zase jsem cítila nával energie do žil, ale postupně se vrátily, když jsem snížila dávku neurolu tak se to ještě lehce zhoršilo. Dr. mi tedy zvedl Cipralex na 2x denně a nyní čekám co bude. Problémy mě nejčastěji potkávají při procházce, nebo pokud delší dobu sedím u pc, zbavím se jich pokud na chvilku usnu. Nějak tomu všemu stále nerozumím, cítím se štastná, jediné co mě trápí jsou moje obtíže, mohu s nimi fungovat, ale značně mi omezují život. Myslíte, že jdu správnou cestou léčby?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, může se stát, že příznaky, které druhotně doprovází úzkostné či depresivní stavy, se objeví jako ty dominující, může sem patřit právě únava, nesoustředěnost, derealizace (pocit neskutečnosti okolního světa), s tím může být spojena zdánlivá zapomětlivost. Organizmus tím může člověku dávat najevo, že jeho stresová kapacita má své meze, ve Vašem případě kořeny potíží mohou být jak ve věcech minulých (potíže s matkou, studium), tak ve věcech aktuálních, protože mateřství představuje pro každou ženu velkou zmněnu a zátěž, i když to tak nemusí vnímat. Se stresem je to tak, že se v člověku díky jednotlivým vlivům kumuluje a kapacita pro jeho zvládání se může vyčerpat. Co se týká Vaší léčby, tak farmakoterapie je celkem standardní s tím, že Neurol se doporučuje časem odbourat kvůli jeho návykovému potenciálu. Další účinnou složkou léčby může být také psychoterapie včetně nácviku relaxačních technik. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nejsem psychiatr a odborník na medikaci, proto se nemohu vyjádřit k vhodnosti léčby. Pocity, které popisujete, myslím znám. Já je mám spojené s dlouhodobou úzkostí a vnitřním stresem, který je nesmírně vyčerpávající. Stává se, že pak mám takové kolapsové stavy, připomínající hypoglykemii. Pomáhá mi odpočinek, něco sníst, zklidnit se. Po problémech s matkou a také při péči o malé dítě je vaše vyčerpanost snadno pochopitelná. Zdá se mi, jako by někteří lidé měli menší zásoby energie než ostatní a snadno je vyčerpali. Možná budeme obě dvě patřit mezi ně. O to víc asi musíme odpočívat a hlídat si pravidelný režim. Věřím, že přímo k léčbě se ve své odpovědi vyjádří můj odborný kolega. Přeji Vám vše dobré a ústup Vašich potíží.


Zpět na seznam