podpůrné programy

Dobrý den, narazila jsem na pojem WRAP. Vím zhruba, o co se jedná, ale při vyhledávání podrobností na internetu narážím jen na verze v angličtině. Zajímalo by mne, zda je něco publikováno v češtině, ať už na webu, nebo i v tištěné podobě. Nejde mi o příliš odborné studie, ale spíš o text podaný nějakou populárnější formou. Jsem rodič dospělého dítěte s psychickou poruchou. Děkuji a přeji hodně zdaru ve Vaší záslužné práci. MH.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Wrap do češtiny přeložen není, ale je možné si vyhledat něco o tzv. zotavení (recovery) a o programech psychosociální rehabilitace, které poskytují některé neziskové organizace (např. Fokus, Greendoors, Baobab, PDZ, některé oblastní charizy aj.). Důležité je klienta do těchto aktivit zapojit. Jinak viz odpověď peer poradce a přeji hodně štěstí.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za podnětnou otázku. Něco o WRAPU víme, ale žádnou dostupnou verzí v češtině zatím nedisponujeme. WRAP byl vyvinut skupinou lidí, kteří čelili duševnímu onemocnění a zjistili, že jde identifikovat to, co jim prospívá nebo naopak neprospívá a že mohou využít těchto zkušeností ke zlepšení kvality života a udržování stability. Základními oblastmi WRAPU je sada nástrojů napomáhající duševní pohodě (to, co mi pomáhá cítit se lépe např. procházka, hudba, četba atd.), plán každodenní péče o sebe (denní režim), rozpoznání varovných příznaků návratu nemoci, nebo krize a plán (naučit se spouštěče rozpoznávat a naplánovat si co dělat, abychom se jim vyhnuli, nebo snížili riziko dekompenzace a předvídat jak bychom se měli my a naše okolí chovat pokud přijde krize). Do budoucna se chystáme umístit více informací o WRAPU na naše stránky. Jinak mě ještě napadá zmínit dva podpůrné programy určené lidem se zkušeností s psychózou a jejich rodičům, PREDUKA a nebo ITAREPS, možná je znáte. Jedná se o programy, které jsou nabízeny jako součást služeb, které podporují lidi s duševním onemocněním a jejich blízké.


Zpět na seznam