pomoc synovi

Jak pomoci 40 letému synovi, který žije sám, uzavírá se před světem i rodinou, nemůže najít své místo v životě, v žádném zaměstnání nevydrží, nejčastěji se s ním rozloučí zaměstnavatel, je schopen celé dny prospat, má trvale zatažené žaluzie, zanedbává osobní hygienu, dostává se do dluhů. Neorientuje se v tomto světě, přijímá pro sebe špatná rozhodnutí a dělá to pořád znova, směřuje do totálního zmaru. Sám říká, že neví, proč tady vůbec je a že by nejraději nebyl.Odmítá vyhledat jakoukoli pomoc.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš syn se může nacházet v depresei, která se vyskytuje buď jako samostatná porucha, nebo se může vyvinout v souvislosti s životními událostmi a také povahou člověka. Vy můžete dělat to, že se synem zůstanete v intenzivním kontaktu, poskytnete mu emoční podporu a informace, že jeho potíže se dnes dají úspěšně léčit. Depresivní člověk často ze svého utrpení nevidí východisko, přitom téměř vždy je účinná pomoc možná. Můžete také informovat a požádat o radu synova praktického lékaře, popřípadě se můžete sama informovat v psychiatrické ambulanci a také zjistit, zda ve Vašem regionu nepůsobí některá z organizací, která poskytuje sociální sloužby lidem s duševními poruchami i s výjezdovou službou. V případě, že byste nabyla dojmu, že synovi hrozí reálné nebezpečí, že si ublíží ( i o tomto je užitečné mluvit a ptát se), nezbývá, než volat záchrannou službu.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkujeme za důvěru, se kterou se obracíte na naši poradnu a máte zájem i o názor peer poradce. Z toho, jak popisujete situaci a chování Vašeho syna, bych usuzovala na to, že trpí závažnější formou deprese. Je opravdu ve složité situaci a z vlastní zkušenosti vím, jak je těžké se s takovou depresi vypořádat. Navíc se syn brání vyhledání odborné pomoci, kterou velmi pravděpodobně potřebuje. Na Vašem místě bych vyhledala odborníka nejprve sama, vysvětlila mu situaci a poradila se, jak jednat se svým synem a jak postupovat tak, aby se přestal obávat návštěvy psychologa či psychiatra/psychoterapeuta. Věřím, že se s Vaší a postupně i odbornou podporou podaří synovi vše lépe zvládat. Moc držím palce.


Zpět na seznam