porucha osobnosti

Dobrý den, mám nejspíš poruchu osobnosti. Potřebuji akutně pomoc abych se naučila s tím pracobat, už nemohu dál. Je to pro mne neuvěřitelně vyčerpíávající,ale také ničivé pro mou rodinu- manžela a malé děti. nechci,aby z nich vyrostl takto narušený jedinec... dá se s tím něco dělat? můžete mi poradit na koho konkrétně se obrátit? nějakého na slovo vzatého odborníka. děkuji moc
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nepíšete, co Vás vede k závěru, že máte poruchu osobnosti, nicméně Váš dotaz působí dosti naléhavě. Porucha osobnosti není nemoc v pravém smyslu slova, jedná se spíše o nešťastné rysy v povaze, které pak pacientovi a jeho blízkým komplikují život a vztahy a přinášejí utrpení. V léčbě se může uplatnit dlouhodobá psychoterapie, ve které pacient může časem nahlédnout na to, jak se vztahuje k sobě a k druhým a pokusit se toto zaběhlé schema pozměnit. Někdy je na místě i léčba psychiatrická, např. jsou-li přítomny také úzkosti, deprese či rychlé změny emocí a nálad. Obrátit se můžete na klinického psychologa či psychiatra, kteří mají také psychoterapeutické vzdělání.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Váš dotaz působí velmi naléhavě, ale zároveň je poněkud obecný, nesděluje nám příliš mnoho informací. To podstatné však přesto ano - necítíte se dobře a jste přesvědčena, že Váš psychický stav narušuje i vaše vztahy s nejbližšími. A to je jistě dostatečný důvod k vyhledání odborné pomoci. Nevím z jakého důvodu jste přesvědčena, že máte právě uvedenou diagnózu - možná už jste se dříve někde s psychickými obtížemi léčila? Těžko říct, kdo je ten pravý, "na slovo vzatý" odborník. Každému může vyhovovat někdo jiný, je třeba vyzkoušet odbornou péči na vlastní kůži. Zvláště v oblasti léčby duševních poruch je důvěra k lékaři nezbytná. Neuvádíte město, ve kterém žijete. Z vlastní zkušenosti bych Vám jen doporučila najít si někoho v místě Vašeho bydliště, protože s lékařem z jiného města, byť by byl sebelepší, není možné mít rychlý a pohodlný kontakt ve chvíli, kdy jej naléhavě potřebujete. Několik mých klientů má své lékaře daleko a není to praktické. Věřím, že když se poptáte ve svém okolí, podaří se Vám vhodného psychiatra najít. S orientací může pomoct i Vás praktický lékař. Přeji Vám hodně štěstí a brzkou psychickou úlevu.


Zpět na seznam