Porucha osobnosti

Dobrý den, mám problém a potřebuji poradit. Trpím hraniční poruchou osobnosti. Je mi dvacet a nedokázala jsem dostudovat střední. A myslím, že to nedokážu. Má psychiatrička mi řekla, že mám nárok na invalidní důchod, ale že by to byli asi nejvíc 3000, že jsem ještě nepracovala a tak. Do léčebny mě taky asi nechce dát ani mi to nenabídla. Jediný, co mi řekla je, že je jí líto, že mám tak smutný osud. Několikrát jsem se chtěla zabít. Vůbec nevím, co jiného bych měla dělat. Vidím to jako jediný lék. Tenhle rok jsem začala studovat teda znovu střední od prváku, ale s mými stavy a depresemi to někdy je opravdu těžké. Někdy to jde, ale zase jindy prostě nejsem schopna vstát z postele, natož se jít umýt nebo převléknout, a natož někam jít. Chtěla bych si zkusit ve škole požádat aspoň o nějaký individuální plán nebo něco, protože takhle, když to nikdo ve škole neví co se vlastně děje , mě nejspíš asi za chvíli vyloučí. Nevím, jestli to vůbec k něčemu bude. Nevím co mám dělat, proto, prosím o radu, jestli někdo neznáte ještě nějaký jiný postup, jak si pomoci. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, předpokládal bych, že pokud školu ukončíte, posílí se tím Vaše pocity beznaděje, čímž posílí iu bludný kruh, ve kterém se pohybujete, takže na možnost individuiálního plánu bych se asi informoval. Jinak u pacientů s hraniční poruchou osobnosti je krom farmakoterapie důležitá také psychoterapie, která podporuje v pacientovi schopnost změnit se, aby byl schopen převzít za svůj život zodpovědnost. Jinak viz odpověď naší peer konzultantky, držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že by vám pomohlo střední školu dostudovat s nějakým individuálním plánem, pokud to jde, protože jinak vám opravdu bude náležet jen takto nízký důchod. Jak píšete, kromě hraniční poruchy máte i deprese, ale nepíšete, jestli na ně užíváte nějaké léky? Pokud Vám lékařka léčebnu nenabízí, má k tomu jistě důvody. Lepším řešením by, myslím, bylo, pokusit se najít si pomoc a podporu pro vaši duši - abyste se zbavila sebepodceňování a našla sílu nejen vystudovat, ale i k dalším věcem v životě. Nepíšete, odkud jste, ale na vašem místě bych hledala psychoterapeutickou pomoc - větší zařízení mají možnost i terapie na náklady zdravotní pojišťovny. Tak to nevzdávejte!


Zpět na seznam