Porucha příjmu potravy

Dobrý den, Mám takový problém. Mám strach jíst před lidmi.... Kdykoliv přijdu do restaurace, posadím se, jídlo si objednám, ale jakmile mi ho přinesou na stůl, okamžitě začnu být ve stresu a nemohu do sebe dostat ani jediné sousto. Začalo mi dělat problémy jíst i před známými. Ovšem ale když jsem sama jím hodně a žádný problém nemám. Nevíte čím by to mohlo být a jak se toho zbavit? Děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud je to tak, jak popisujete, tedy že v soukromí s jídlem nemáte nejmenší problém, nevypadá to jako porucha příjmu potravy, ale spíš jako úzkostná poruchy, která obsahuje prvky strachu a fobie. Zde by Vám mohl pomoci psychoterapeut, což může být psychiatr nebo psycholog, kteří mají psychoterapeutickou erudici a psychoterapii praktikují. Terapie Vám může pomoci odhalit hlubší souvislosti Vašeho problému, porozumět mu a tím se naučit jej zvládat. Držím palce.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Věřím, že Vám popisované obtíže mohou značně zhoršovat kvalitu života, protože jídlo je často prožíváno jako společenská událost a neschopnost jíst před druhými lidmi je velmi omezující. Já sama zkušenost s tímto druhem obtíží nemám, ale o podobných problémech jsem už několikrát syšela od svých klientů nebo od lidí v mém okolí. Může se jednat o druh sociální fóbie, o stud před druhými lidmi (i když se to třeba na první pohled nezdá, jídlo je poměrně intimní záležitost), ve hře mohou být i obtíže s přijetím sebe sama apod. Věřím, že tento druh obav lze velmi dobře řešit prostřednictvím psychoterapie, při které je možné porozumět tomu proč se takto cítíte, jak potíže vznikly a co je nadále udržuje. Věřím, že terapie by Vám mohla přinést značnou úlevu a postupné vymizení těchto stavů. Držím Vám palce a přeji vše dobré.


Zpět na seznam