Posudek o zdravotní způsobilosti k výkonu psycholog ve zdravotnictví

Dobrý den, obracím se na Vás s dotazem ohledně zdravotní způsobilosti k výkonu povolání psychologa ve zdravotnictví/klinického psychologa. Jsem studentka psychologie a ráda bych se v budoucnu věnovala psychologii ve zdravotnictví. V minulosti jsem zažila velmi náročnou životní situaci a byla jsem hospitalizována na psychiatrické léčebně (na necelých 14 dní), poté jsem ještě docházela ambulantně k lékaři - psychiatrovi. Před 2 lety jsem se ucházela o pozici sociálního pracovníka a ve zdravotní anamnéze jsem měla diagnozu: Porucha přizpůsobení v souvislosti s protahovanou adolescencí. O této diagnoze jsem až do té doby nebyla informována. Do zaměstnání jsem však bez problémů nastoupila. Zajímalo by mě však, zda tato diagnoza nemůže být překážkou k výkonu psychologa ve zdravotnickém zařízení. Popřípadě zda je možné nějakým způsobem informace o zdravotním stavu ve zdravotní anamnéze"aktualizovat." V současné době žádné psychické potíže nepociťuji, k lékaři - psychiatrovi nedocházím, žádné léky neužívám. Předem moc děkuji za Vaši odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, porucha přizpůsobení je diagnózy, která není považovaná za trvalou, je následkem konkrétních traumat, stresujících událostí, kam náročné životní situace patří. Tato diagnóza není chápána jako stigmatizující, každý můžeme projít náročným obdobím, kdy můžeme potřebovat odbornou pomoc. Jste-li nyní zcela v pořádku, nemělo by to mít na zdravotní způsobilost žádný vliv.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, necítím se kompetentní poradit vám ohledně žádoucí a nežádoucí kvalifikace psychologa ve zdravotnictví, to nechám na panu doktorovi. Ale ráda bych vás podpořila v tom, že vlastní zkušenost dobře zpracovaná a používaná k prospěchu klientů může být doslova k nezaplacení. Pro pomoc druhým je důležité, aby pomáhající neměl své aktuální problémy natolik rozbouřené, že by mu bránily plně se soustředit na problémy klientů a využívat svou zkušenost hlavně a především k pomoci druhým. Vlastní zkušenost ale zvyšuje schopnost empatie, porozumění i soucitu a nesouzení, zvyšuje laskavost a toleranci. A vše toto je pro pomoc velmi důležité. Taková je aspoň moje peerská zkušenost. Věřím tedy, že i ve vašem případě vlastní zkušenost s psychickými problémy, je-li dobře zpracovaná, může vaší kvalifikaci jen prospět. Hodně štěstí.


Zpět na seznam