potíže psychické a psychosomatické

Dobrý den,prosím vás moc o radu.Mám od psychiatra 4.rokem diagnostikovanou generalizovanou úzkostnou poruchu.Užívám 3.rokem denně léky Pregabalin,Elicea.Pocituji silné pocity strnulosti a bolesti svalů,sevřeného hrdla.Byla jsem opakovaně na neurologickém vyšetření a magnetické rezonanci, které byli v pořádku. Bohužel ani při užívání léků tyto potíže nezmizeli,v důsledku toho mám potíž se zvládáním svého života a propadám beznaději. Můj psychiatr,kam pravidelně docházím, mě doporučil psychoterapii, kterou jsem absolvovala při opakované hospitalizaci, ale ani poté jsem se necítila lépe. Je možnost i jiné léčby,případně na koho se obrátit? Děkuji vám za odpověd
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, psychoterapie při hospitalizaci nemusí stačit k trvalejšímu zlepšení a je třeba na ni navázat systematickou psychoterapií v ambulanci. Ve Vašem případě by bylo užitečné, aby Váš psychoterapeut měl zkušenost s psychosomatikou, jako doplněk bývají vhodné relaxační techniky. Intenzivní formu psychoterapie může představovat denní stacionář. Nevím, odkud jste, ale v Praze tuto službu nabízí např. Psychosomatická klinika v Praze 6, která disponuje i ubytováním.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám zkušenost s uvedenou kombinací léků. Pouze mám zkušenost s léčbou a zvládáním úzkostí. Ani mně psychofarmaka samotná nestačí. Důležité mi připadá nejprve hledat příčiny, které v nás obecně psychickou nevolnost vyvolávají, po té se zabývat tím, jak se s tím vypořádat a k tomu obojímu právě slouží, nebo může pomoci psychoterapie. Existuje psychoterapie individuální, skupinová, nebo třeba párová. Jsou různé přístupy v psychoterapii. Také jsem zažila psychoterapii v nemocnici i mimo ni, hodně se od sebe lišily, každá měla klady i zápory. Proto bych se na vašem místě nebála vyzkoušet nějakou formu terapie, na kterou je třeba docházet i mimo hospitalizaci. Na stránkách poradny stopstigma najdete na liště odkaz „zotavení“ a pod ním informace o zkušenostech s psychoterapií pro inspiraci. Pro mě osobně svobodně zvolená psychoterapie by se měla vyznačovat tím, že není povinná, tzn. je z ní možné odejít, vyžaduje ale spolupráci obou stran, klienta, nebo pacienta zejména.


Zpět na seznam