potíže

Dobrý den,prosím o Váš názor.Léčím se delší dobu s afektivní poruchou, ale v poslední době (asi od Vánoc) se můj stav zhoršil spíše nahromaděným dlouhodobým stresem, který se mi nedaří zvládnout ani s pomocí odborníků. Mám navíc nepříjemné příznaky klimakteria,které se nyní vystupňovaly, zejména návaly, pocení, podrážděnost, nespavost, deprese (nesmím AD), bolesti hlavy,dle neurologa migrény vázané též hormonálně. Beru Valproát,Akineton,Rivotril,Buronil, plus Letrox. Dle psychiatra i endokrinologa jsou další možnosti na gynekologii.Dodržuji životosprávu. Navštívila jsem několikrát gynekologa, který mi klimakterické potíže potvrdil, ale odmítl zasahovat do mého stavu kvůli psych.dg. Myslela jsem na substituční hormo.terapii, aspon na druhou polovinu cyklu. Dostala jsem jednou (předminulý cyklus) při gynek.potížích souvisejících s nedostatkem hormonů druhé poloviny cyklu aspon Norethisteron 5mg, po kterém se po asi třech dnech moje fyzické, ale i psychické potíže dost zmírnily(zklidnění). Nevím, jestli není tento dotaz příliš na pomezí dvou oborů, tedy psychiatrie a gynekologie, ale byla bych vám opravdu moc vděčná za radu. Konkrétně, může mi aspon tato hormonální pomoc nějak škodit, nebo je jiný důvod, proč gynekolog tuto cestu zavrhuje? Začínám mít strach, jestli toto pro mě náročné období zvládnu, zejména kvůli svému okolí. Děkuji za radu, už nevím, kam se obrátit.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud vím, tak podávání norethisteronu není u pacientek s afektivními poruchami kontraindikováno. Na otázku, proč Váš gynekolog nepovažuje hormonální substituci za pro Vás vhodnou léčbu Vám musí odpovědět on sám. V případech, kteríé jsou na pomezí různých oborů by měli specialisté těchto oborů spolu komunikovat a spolupracovat. Může také požádat o názor jiného odborníka z daného oboru. Píšete, že na Váš stav má také vliv dlouhodobý stres. V takovém případě je na zvážení i psychoterapie.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vlastní zkušenost Vám nabídnout nemohu. Domnívám se, že přechod je náročný pro každou ženu a věřím Vám, že Vám hormonální výkyvy nedělají dobře na psychiku. Co se té medikace týče, v tom se musíte spolehnout na rady odborníků. (Já si myslím, že postoj gynekologa by bylo možné chápat tak, že nemá přeci smysl rozhodit Vám nějak nastavenou léčbu dalším lékem.) Říkáte, že dodržujete životosprávu, to je skvělé, na to opravdu věřím, nezapomeňte na procházky. Přechod určitě přejde, uvidíte, jak se poperete se stresem. Přeji Vám, ať se cítíte lépe.


Zpět na seznam