Potřebuji pomoc - anorexie

Moje kamarádka, které je patnáct se rozhodla zhubnout na 35 kg. Teď má 42. Je jí pořád zima, nosí tři svetry a má odkrvené ruce a nohy.Zapisuje si všechno co sní, ale ještě si přidává, např. Svačí pět lískových oříšků, ale napíše si 10 nebo tři třešně, které si zváží i s peckou. Toho co sní k obědu ve škole si také zapisuje přehnaně moc a i s tímhle jí denní příjem vyjde na 400 - 450 kcal. Když se jí snažíme cokoli vymluvit, je naštvaná a už nám skoro nic neříká. Její rodiče jsou taky posedlí vzhledem, takže s tím nic nemůžou. Nemá vlastně důvod přestat. Nechce mít kluka, na žádné z kamarádek jí nezáleží tolik, aby kvůli ní přestala. Nechce vypadat jako ,,žena", chce aby jí spadly prsa a zadek, nezáleží jí na tom, co si myslí ostatní a nechce se nikde před nikym ukazovat, celý život chodí ve svetrech a dlouhých kalhotách. Její ideál krásy jsou vyzáblé anorektičky. 3 měsíce nemá menstruaci.Nemá ráda život. Nechce mít děti. Nechce být stará. Nezáleží jí na tom, jestli bude zdravá nebo ne.Má problémy ve škole a učením, dělají se jí modřiny, zadýchává se a rychle se unaví. Ale to všechno měla už předtím,jen je to teď asi desetkrát horší. Už vážně dlouhou dobu hledáme s kamarádami nějaké východisko, něco, co by ji mohlo přesvědčit přestat...ale nic nenacházíme. Ono jí jde o to vypadat jako anorektička a nenašli jsme způsob, jak ji přesvědčit, že je něco špatně. Prosím pomozte něco vymyslet, abychom ji donutili přestat
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, pokud své kamarádce empaticky řekneš o svých obavách o ni a nabídneš, že ji třeba pomůžeš vyhledat pomoc, pak děláš, maximum. Můžeš jí též doporučit webové stránky, na které odkazuje náš peer konzultant. Lidé s anorexií se nedají snadno "donutit" k léčbě. Z Tvého popisu se zdá,, že Tvá kamarádka má nemalý problém. U nezletilých by se do toho měli vložit rodiče, pokud to z nějakého důvodu nefunguje, může zasáhnout škola nebo dorostový lékař. Držím palce.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme, že jste požádali o odpověď také peer poradce. Musím říci, že s poruchami příjmu potravy nemám hluboké zkušenosti. V psychóze jsem sice hubl, protože jsem nechtěl ujídat rodičům, ale neohrožovalo to mé tělesné zdraví. To se rozhodně nedá říci o vaší kamarádce. Mnoho zkušeností mají na www.anabell.cz, spolek zakládala dáma se zkušeností s anorexií. Takže, co mohu udělat nejlepšího, je odkázat na ně. Držím palce vaší kamarádce i všem, kdo o ni máte starost, aby přežila a zdraví se jí vrátilo. I to duševní.


Zpět na seznam