Potřebuji poradit se synem

Dobrý den, potřebuji radu co máme dělat.Můj syn nedávno dovršil věku 18.Všimla jsem si, že se mu velmi změnila nálada.Ještě nedávno byl velmi veselý a měl radost ze života.Teď poslední dobou se do sebe uzavřel a často slyším věci jako že ho nebaví život, že by tady raději nechtěl být, že by bylo lepší kdyby se nenarodil.... K tomu se přidalo odmítání veškeré lékařské pomoci. Ruší všechny důležité objednávky k lékařským vyšetřením atd...Často nám vyčítá ,že nemá žádného sourozence a že nejsme víc bohatí on má totiž peníze rád je na nich jak říká sám závislý.A často slyším, že jsou peníze jeho největší radost.Tím že má 18let ho nemůžeme nutit, ale máme o něj strach.Proto prosím o jakoukoliv radu. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nucení by se pravděpodobně v takovémto období stejně minulo účinkem. Můžete ale synovi říci, že o něj máte strach, žeho máte rádi a chcete mu pomoci. Člověk během svého života prochází několika obtížnými obdobími, někteří psychologové hovoří dokonce o krizích a období dospívání je jedno z nich. Člověk si dotváří svou identitu, učí se intimitě, připravuje se na samostatnost a vytváří si svou vlastní vizi budoucnosti. Jeho rebelie a negativismus může vycházet právě z bezradnosti. V tomto období se také mohou projevovat deprese. Nabídka psychologické konzultace se může nadnést nezávazně, tím se nic nezkazí a získá-li odborník člověka ke spolupráci, je to na základě jeho svobodného rozhodnutí. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, věk vašeho syna přináší mnoho nejistot a těžkostí (viz i další dotazy v naší poradně) a není to vůbec jednoduché období. Přechod z dětství do dospělosti znamená svým způsobem hledání nové identity, zaujímání nových rolí a plnění jiných úkolů (hned nebo v blízké budoucnosti), novou odpovědnost. Věřím, že vašemu synovi by pomohly rozhovory s psychoterapeutem, který by mu pomohl tímto přechodem projít, podpořil ho a usnadnil mu ujasnění toho, co je pro něj v životě důležité a jak k tomu dojít. Sama jsem v psychoterapii našla velikou podporu, když jsem procházela velmi těžkým životním obdobím, svým způsobem taky přechodovým. Někdy je jednodušší o těžkých věcech mluvit s cizím člověkem, který je navíc odborníkem. Myslím, že nikdy jindy v životě nemůžeme dostat takovou podporu a porozumění, jako v terapii. A díky tomu můžeme překonat těžkosti, najít novou energii a radost. Moc vašemu synovi přeji, aby si o takovou pomoc dokázal říct. Protože jak sama píšete, pokud sám nebude chtít, nikdo ho nedonutí.


Zpět na seznam