Problémy s pamětí a ukládáním falešných informací

Dobrý den, prosím o radu, jak jednat s člověkem s touto poruchou, kam se obrátit případně o pomoc. Manželka neprožila žádné trauma, takže nejde o nějakou ad hoc sebeobrannou amnesii nebo konverzi vzpomínek, ale něco se jí děje s pamětí. Ať události nebo informace staré roky nebo třeba jen 2 dny nebo třeba jen pár hodin si pamatuje zcela jinak - pojedeme třeba v neděli autem po dálnici a již v úterý bude tvrdit, že jsme jeli po okrsce. Bude nějaká oslava, kde bude 5 lidí, a za týden bude tvrdit, že tam byli jenom 4, někoho prostě vymaže. Nebo někdo něco řekne, jasně si to všichni zapamatují a ona bude za týden tvrdit, že řekl zcela něco jiného. Přinese něco jiného, než měla nakoupit. Prostě mění vzpomínky, transformuje prožitky a získané informace, pamatuje si nebo si ukládá do paměti něco zcela jiného v rozporu s realitou, kterou si upravuje. Mám již obavu, že brzy bude průšvih, někde si třeba vezme nějakou půjčku a bude mi tvrdit, že v bance vůbec nebyla, že byla třeba u kadeřníka, včas ji nezruší, nevyplatí, narostou úroky atp. Měla mne třeba vyzvednout v Horní Cerekvi v okrese Pelhřimov, samozřejmě přijela do Dolní Cerekve v okrese Jihlava atp. atp. atp. Odmítá připustit, že má problém. Prosím naznačit diagnozu, abych si o tom mohl něco přečíst a případně poradit, co s tím. K psychologovi, neurologovi, psychiatrovi - promiňte, já nevím, co je to za poruchu a kam s ní, ji dobrovolně nedostanu. Andrej V.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, v tomto případě nelze diagnózu bez vyšetření ani naznačit, ve hře je zde mnoho proměnných, kterí nejsou známé. K určitému zkreslování vnímání reality a vzpomínek dochází u každého z nás, z psychologicko-filozofického hlediska lze říci, že ke zcela objektivní realitě nemá přístup žádný člověk a že v případech, které není možno přesně měřit nám zbývá cosi jako míra shody. K většímu zkreslení dochází u lidí, kteří nezvládají své emoce, což může být vlastnost povahy, naopak ke lpění na přesných detailech dochází u osob s rysy pedantskými až obsedantními, u kterých je to ale často na úkor schopnosti vidět systém jako celek. Záleží zde také na vývoji problematiky, tedy zda měl daný člověk podobné sklony vždy nebo zda u něj dochází k podstatné změně v horizontu dejme tomu měsíců, jak obecně funguje v nejrůznějších oblastech života apod. Zjevná změna může být základem pro podezření na kognitivní poruchu, která ale zase může mít více příčin, které spojuje postižení mozku. Tím chci říci, že nelze po internetu dělat diagnózy a pokud Vaše manželka odmítá navštívit odborníka, můžete svou starost definovat jako problém, který se týká neshody ve Vašem vzájemném pojetí, který Vám dělá starost a navrhnout např. návštěvu psychologa spolu s cílem řešit společný problém. Tam se pak většinou ukáže víc. Držím palce.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Problémy, které popisujete, zní poměrně závažně, bylo by dobré, kdybyste manželku citlivě přemluvil, aby navštívila lékaře, s tím, že jí budete oporou a že máte starost. Důvodů z jakých se něco podobného děje, může být mnoho, já bohužel podobnou zkušenost nemám, abych mohla usuzovat, to nejlépe posoudí lékař, jestli se jedná o fyziologickou či psychickou příčinu. Vám mohu jen poradit, abyste se obrnil trpělivostí, měl pro manželku pochopení......Budu doufat, že vám někdo dokáže pomoci a přeji vám to oběma.


Zpět na seznam