Problémy s usínáním na Erasmu

Dobrý den. Tento semestr jsem se vydala na studijní pobyt v zahraničí, kde se mi líbí, všichni jsou tu milí, neexistuje vyloženě něco, co by mě trápilo. Přesto mě často trápí problémy s usínáním. Jako by můj mozek pracoval o sto šesta, a i když se snažím provádět různá dechová cvičení, tak to nezabírá a pořád cítím, jak mám mozek v pohotovosti, i když třeba na nic nemyslím. Doma je to samozřejmě jiný, tam cítím, jak na mě to spaní jde, ale tady bohužel ne. Jako bych podvědomě vnímala, že spolubydlící ve vedlejší místnosti (i když potichu) ještě nespí, případně že moje přímá spolubydlící v pokoji je ještě na PC, i když je v pokoji ticho a téměř tma. Je pravda, že mamka má podobné problémy, oběma se nám špatně usíná mimo domov, což je typické pro více lidí. Ale jsem tu už měsíc a pořád se to nijak výrazně nelepší. Jeden den jsem opravdu usnula až v pět ráno, vstávala v osm a další den šla spát po jedné a i po tolika hodinách vzhůru mi nešlo usnout. Pokoušela jsem se i nějak fyzicky vyčerpat, abych tomu pomohla, ale je to většinou to samé. Děkuji moc za odpověď, nevím si s tím rady.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pravděpodobně jste více citlivá ke změnám Vašeho zaběhnutého režimu, navíc studijní pobyt je pravděpodobně plný nových vjemů a podnětů, které Vás mohou rozptylovat. Doporučil bych Vám si něco přečíst o tzv. spánkové hygieně (na internetu je myslím materiálů dost). Fyzická zátěž je dobrá, nicméně příliš velkým vyčerpáním riskujete, že se Vám po něm nepodaří dostatečně zrelaxovat, prostě se "přetáhnete". Cvičení a tělesnou zátěž proto není vhodné praktikovat později, než 3-4 hodiny před plánovaným usnutím, aby se tělo mohlo uvolnit a připravit na spánek. Někdy je nespavost také podporována tím, že se člověk předem bojí, že neusne. Pak se mu to s velkou pravděpodobností opravdu nepovede, čímž se celý mechanismus dále posiluje. Tohle je dobré si uvědomit. je možné si zkusit pomoci volně prodejnými přípravky, s čímž Vám mohou poradit v lékárně, v nejhorším pak na přechodnou dobu hypnotiky. K tomu je již třeba navštívit lékaře.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, vaše problémy mi připomínají mou vlastní zkušenost, kdy jsem žila necelý rok v cizině. Měla jsem nové podněty, viděla nová místa a potkávala nové lidi - vše krásná zkušenost, ale spát nešlo! Pomáhaly mi bylinné čaje a další bylinné přípravky na zklidnění a usínání. Užívala jsem si pobyt i s tou nespavostí, protože tlačit na pilu mi obvykle nepomáhá a snažím se brát život i s jeho propady - jako na vlnách. Po návratu se to asi po 14 dnech upravilo. Pokud by vás ale nespavost moc trápila a bránila ve studiu, zkuste teplé koupele, procházky před spaním, případně někde v klidu o samotě nahlas pojmenovat, co vás znervózňuje, z čeho máte obavy, co vám není příjemné. Už to, že to musíte vyslovit, vás donutí se nad tím zamyslet a zformulovat to - a pak si můžete uvědomit, co vám pomůže to překonat. Dobrý návod, který jsem jednou někde četla taky je, představit si to nejhorší, co by se mohlo stát, smířit se s tím - a pak si udělat plán, jak to odvrátit. Přeji vám, ať neklid zvládnete a můžete si užívat studium a cizí zemi.


Zpět na seznam