Prosba

dobrý den, léčím se na depresi,beru antidepresiva ráno a večer olwexya 150mg,můj problém je,že jsem stále unavená a polehávám,zvládnu domácí práce ale za celý den a nejvíc mě trápí,že nemám energii a polehávám,nemohl byste mi něco poradit co stím,chodit na procházky a cvičit mě nebaví,píš jestli existuje nějaký lék ,byla jsem již 2x hosptalizovaná a tam mě vždycky dají dohromady,že přidu domú a nemusí polehávat,mám ivalidní důchod III.stupně,rodina je ze mě hotová,hlavně bych chtěla být aktivnější kvůli dětem(16,22 let),je mi 48 let,jsem již také v přechodu,nebo mám jíst nějaké doplňky stravy,nevím.Paní psychitrička mi dělala celkové vyšetření z krve a vše mám vpořádku,jinak se s ničím neléčím,jsem zdráva.děkuji za odpověď
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, potíže jako ty Vaše se u depresí vyskytují a mohou signalizovat, že léčba nezabírá tak, jak by bylo optimální. Antidepresiv existují desítky, některá z nich mají i mírně povzbudivý účinek, na toto téma je dobré si pohovořit s lékařem, který Vám je ordinuje. Někdy se stává, že pacient je na stejné medikaci při hospitalizaci bez příznaků a doma se potíže vrátí. Vysvětlení může být také v tom, že prostředí v nemocnici je z jistého pohledu pro psychiku méně náročné tím, že režim, někdy i třeba náročný, je tam celkem jasně stanoven, zatímco doma si ve všech životních oblastech musí člověk rozhodovat sám. To může mít stresující vliv, který si nemusíme uvědomovat. Zde se pak může uplatnit psychoterapie či psychosociální rehabilitace.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu Vaše problémy, i když mojí diagnózou je bipolární porucha. Léčila jsem se především, když jsem byla v manické epizodě, často s pobytem v léčebně. Zažila jsem ale i těžké deprese, které mi subjektivně připadaly podstatně horší. Měla jsem podobné problémy, jako Vy, zdálo se mi, že mi nic nepomáhá, léky nezabírají. S lékařem jsme zkoušeli různá antidepresiva, měla jsem pocit, že nemají žádné účinky, nebo že mi je ještě hůř. Lékař mi vysvětlil, že účinky psychiatrických léků bývají často individuální a chce to trpělivost. Jestli jsem dobře pochopila, Vaší hlavní potíží nejsou léky, v léčebně svůj stav zvládáte lépe. Ráda bych Vám poradila, ale do teď mi vlastně není zcela jasné, jak jsem se z depresí dostávala. Nezdá se mi, že by to bylo především působením léků. Bylo to hlavně snahou se pozitivně motivovat, pracovat s psychikou a dalším důležitým faktorem, kterým je čas. Zkuste přece jen nějaký pohyb, procházky a hlavně nalézt pozitivní vizi, ke které byste se mohla nasměrovat. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam