Prosím o radu

Dobrý den, již 9 let trpím nespavostí. Zkoušela jsem téměř vše SSRI, problém byly nežádoucí účinky, kdy jsem měla hlavně oploštělé emoce a připadala jsem si vnitřně mrtvá, nebo mne naopak povzbuzovaly a tím zhoršovaly spánek. Sedla mi kombinace Fevarin + Chlorprotixen. Po 7 letech užívání této kombinace jsem měla pocit, že Fevarin již nezabírá, začala jsem spát zase 4hod denně. Fevarin 100mg mi byl ze dne na den vysazen,(před měsícem) a nahrazen Valdoxanem a Kvetiapinem. Po asi 8 dnech začaly silné závratě, návaly horka, noční pocení, noční můry. Ze zoufalství jsem Valdoxan vysadila asi po 3 týdnech, závratě a noční můry ustaly. Potíže se spánkem přetrvávají, do toho se mi vrátily úzkosti. Bylo mi řečeno, že léky nepotřebuji, ale sport a mám každé ráno běhat, pak se vše upraví. Ač z nechutí tak běhám nebo zařazuji velmi rychlou chůzi, ale když se pořádně nevyspím je výsledek únava, rozladěnost a do toho boje s návaly horka a nočního pocení, nesoustředěnost. Běhat musím ráno kolem páté, než odejdu do práce. Pokud zařadím tělesnou aktivitu po 16 hodině, spánek se zhoršuje. Jsem docela zoufalá, lékař mi řekl, že si se mnou neví rady a já už ani nemám odvahu mu říct, že Valdoxan mi nesedl,již ho neberu a přemýšlím, jestli se nemám vrátit zpět na Fevarin alespoň na menší dávku, protože mám pocit, že tyto stavy jsou příznaky z vysazení. Psychoterapii jsem absolvovala, včetně KBT terapie před 2 lety, ale začínám zase znovu s psychoterapií.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, těžko Vám mohu ordinovat léky po internetu, vím jen, že možností, jak podpořit spánek antidepresivy či malými dávkami antipsychotik, je více, než jste uvedla. To je nutné probrat s Vaším psychiatrem. Psychoterapie Vám může pomoci poukázat na skryté souvislosti Vaší nespavosti, též je možné se obrátit na některé z center pro léčbu poruch spánku.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Já jsem trpěla značnou nespavostí před zahájením psychiatrické léčby. Pomáhala mi relaxace, plnění si povinností a snaha vyřešit problémy, které mě trápily tak, abych byla co nejméně ve stresu, sdílení s druhými. Lidé mi radili vše možné i nemožné. Za zajímavou informaci jsem považovala to, že někteří lidé nespí z dehydratace, protože špatně pijí. Pokud jste nezkoušela, zkuste zařadit bylinné čaje na uklidnění večer, obilnou kávu místo klasické, vodu, klidně ochucenou. Pít v malých dávkách v průběhu celého dne. Moje vlastní zkušenost říká, nevyčítat si, že nemůžu spát, v klidu ležet a dopřát tělu alespoň možný mikrospánek v dlouhých chvílích bdění, ale mít možnost vstát, pokud vás zrovna rozčiluje ležet. Držím palce.


Zpět na seznam