Psychické potíže a invalidní důchod

Dobrý den, potřebovala bych od Vás radu ohledně invalidního důchodu, zda-li mám na něj nárok. Už od malička od základní školy po střední jsem byla šikanována, na střední se to zhoršilo až ke stavům panických záchvatů, agorafobii a depresí. Po konzultaci a testu s psychologem jsem byla předána rovnou psychiatričce, která mi předepisuje citalec, který beru denně. S panickými záchvaty jsem se léčila více jak půl roku, nyní jimi netrpím, ale mám silné deprese a stavy úzkosti. Nyní po škole sháním neustále práci, ale v žádné nevydržím, jelikož stresové napětí a úzkost, že něco pokazím, skrz psychický nátlak zaměstnanců v práci nezvládám a často skončím s pláčem a pocity na záchvat v posteli. Často se tyto stavy opakují, do toho problémy vztahové, kde se mi tímto směrem taktéž nedaří a skončím s pláčem a silnými depresemi v posteli. Někdy se rozbrečím i bezdůvodně, po chvilce se směju. Často mám myšlenky na úplné odtrhnutí od lidí nebo slabé myšlenky k sebevraždě. Zítra jsem měla nastoupit do nové práce, kde jsem byla předtím jen dva dny na zaučení a dnes mi šéf volal, ať nechodím. Asi na mě poznali stres nebo nejistotu. Už se to takto stalo s několika pracovními pozicemi a jsem bezradná. Nezvládnu noční, 12 směny na nohách kvůli zranění šlach a kotníků, nezvládnu stresové namáhavé prostředí a když se špatně vyspím, tak se mi často motá hlava, taktéž i stres mi přivodí tyto stavy jako je malátnost, únava, zrychlený tep a pocení. Děkuji a těším se na Vaši odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to musí posoudit posudkový lékař příslušné správy sociálního zabezpečení regionu, kde máte trvalé bydliště a kde můžete o důchod požádat. Posouzení provádí na základě lékařských zpráv, které je třeba doložit a z kterých usoudí, že Vaše práceschopnost významně poklesla. Stupeň důchodu (1., 2., nejvyšší je 3.) záleží na vypočítaném procentu poklesu práceschopnosti, podrobnosti najdete na https://www.cssz.cz/cz/duchodove-pojisteni/davky/invalidni-duchody.htm U úzkostných a depresivních poruch se také přihlíží k délce léčby, účinnosti farmakoterapie, která se při trvání potíží obvykle mění a upravuje. K léčbě těchto poruch také významně přispívá psychoterapie. Žádosti o důchod pak obvykle předchází dlouhodobá pracovní neschopnost. Tuto problematiku s Vámi může lépe probrat Váš psychiatr.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je bipolární porucha a pobírám invalidní důchod. Doporučil mi jej psychiatr po druhé hospitalizaci a dlouhodobé pracovní neschopnosti, celkem jsem byla práce neschopná v té době asi rok. Musím přiznat, že jsem byla překvapená, o invalidní důchod jsem tehdy nestála. Lékař mi vysvětlil, že pokud budu vykonávat práci, jako dříve (vesměs vysoké manažerské pozice), budu muset počítat s častou hospitalizací a dlouhodobým zhoršením stavu, že mé psychické dispozice takovým zaměstnáním neodpovídají. Takže jsem nakonec souhlasila a posléze pracovala v méně psychicky zatěžujících oborech. Myslím, že ve Vašem případě je možné zažádat o invalidní důchod, z toho, co popisujete, se mi zdá zřejmé, že je Vaše práceschopnost omezená. Klíčový bude ale názor a postoj Vašeho psychiatra. Ten sepisuje podrobnou zprávu o Vašem zdravotním stavu a práceschopnosti pro posudkového lékaře, který pak rozhoduje o přiznání/nepřiznání invalidního důchodu, v případě přiznání i o výši jeho stupně. Na Vašem místě bych se proto obrátila na Vašeho psychiatra, podrobně mu popsala Vaši situaci a poradila se s ním. Ten Vám jistě doporučí i konkrétní postup. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam