Psychofarmaka v době těhotenství

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor v užívání psychofarmak v těhotenství. V současné době užívám 75mg Kventiaxu a můj lékař mi doporučil v případě plánování těhotenství vyměnit Kventiax za Haloperidol. Pokud jsem to správně pochopila, tak důvod je ten, že Haloperidol je na trhu mnohem delší dobu a jsou více známé jeho účinky na plod. Já mám ale obavy z možných vedlejších účinků Haloperidolu, Kventiax beru cca 1,5 roku a v tuto chvíli mi vyhovuje. Nevím, zda je nutné ho měnit za Haloperidol v případě plánování těhotenství či by jste doporučil ještě jiné antipsychotikum v době těhotenství? Děkuji za Vaši odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léčba psychofarmaky v těhotenství se opírá především o předchozí zkušenosti s danou látkou, protože z etických důvodů je vyloučeno cílené testování. Haloperidol je považován za relativně bezpečný, protože je s ním nejdelší zkušenost. Nicméně ani u novějších antipsychotik, která jsou mimochodem k dispozici také již dost dlouho, nebyla zjištěna závažná rizika. Pokud vím, i quetiapin (Kventiax) je považován za relativně bezpečný, krom toho Vaše dávka není vysoká. Samozřejmě, že ideální je neužívat v graviditě žádné léky, někdy ale není vyhnutí, pak je snaha o co nejnižší dávku, mezi které ta Vaše dá se říci patří. Doporučuji toto s lékařem detailně probrat. Zkoumáním farmakoterapie v graviditě se také zabývali v dneěním Národním ústavu pro duševní zdraví (NÚDZ).
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, také jsem se setkala s informací, kterou i Vám podal lékař, že u Haloperidolu jsou účinky v těhotenství známy, na rozdíl od nových léků. Je třeba to konzultovat s lékařem. Pokud se chystáte stát se maminkou, tak přeji mnoho zdaru.


Zpět na seznam