Psychofarmaka

Dobrý den, můžete nějak vysvětlit, proč pacientům ordinujete drogy, které nikoho neléčí, jen poškozují mozek a celý organismus? Jak je možné, že psychiatrie ordinuje například olanzapin, když na Zyprexu byly dány žaloby pro poškozování na zdraví (obezita, cukrovka, trombóza žil...). Pacient je po těchto svinstvech ospalá, utlumená mrtvola- jaký má smysl trávit lidi drogami, které nic neléčí? Nejen, že neléčí, ale z dlouhodobého hlediska zhoršují všechny symptomy, co údajně léčit mají a způsobují další plus mnoho zdravotních komplikací. Nepište mi, že "léčí", to jsou lži. Stejně jako to, že jde o "léky"- jsou to obyčejné drogy. Stále mi není jasné, proč doktor, někdo, komu lidé důvěřují, klidně tyhle sračky lidem ordinuje. Také mám deprese a úzkosti, ale jen idiot může nadhodnocovat bílý plášť nad vlastními instinkty- přijde mi zcela absurdní nechat se trávit- za takovou cenu a rizika. A proč psychiatři pacientům lžou, že je to " v zájmu léčby" (opravdu myslíte, že 30kg navíc a všechno další-stojí za to, že někomu uměle způsobíte zánět v mozku, léčíte ovšem s prominutím hovno?), proč neříkáte pacientům pravdu, aby sami mohli zvážit, zda jim celý ten výčet rizik (sebevraždy, psychózy...) stojí za to? Nemyslíte, že by to bylo k pacientům fér, poněvadž jde o jejich zadek a nikoliv váš- opravdu nikdo nechceběhat po světě, jako tlusté prase, jde o jejich mozek, jenž poškozujete, jejich tělo? Myslím, že mají právo ji vědět předtím, než je začnou užívat.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, z Vašeho příspěvku vyplývá rozhořčení a generalizující odsouzení všech psychiatrů (lžou, ordinují léky, které více škodí než léčí, v podstatě doktoři zneužívají svou roli a lidem ubližují), přičemž si ulevujete jadrnými až vulgárními výrazy. Jde o Váš subjektivní názor, co k němu vedlo není jasné. Mohu odpovědět, že to tak prostě není. Léky jsou někdy nejdůležitějším nástrojem, jak zvládnout akutní stavy, ostatně stačí si jen přečíst, jak vypadal např. život pacientů se schizofrenií před objevem prvního antipsychotika v padesátých letech minulého století a jak se vyvíjel a s vývojem dalších léků vyvíjí dodnes. Nemluvíme zde o zvládání úzkostí a depresí, které lidé občas mívají, protože to k životu patří, ale o tom, kdy tyto potíže již nelze zvládnout jinak. Vámi zmiňovaný olanzapin je navíc antipsychotikum, které se podává u těžkých poruch, nikoli u rozlad, které má leckdo. Ano, většina pacientů po něm přibere (všichni ne), nicméně pochybuji, že by se předepisoval někomu, kdo by ho vůbec nepotřeboval a komu by víc škodil než pomáhal. Dále odkazují na odpověď naší peer poradkyně, která má s psychofarmaky osobní zkušenost.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, odpovídám ze „stejné strany barikády“, jako člověk s diagnózou bipolární poruchou jsem se setkala s užíváním léků, které mají nepříjemné vedlejší účinky stejně jako Vy. Také jsem se s tím musela popasovat a v akutní ch fázích nemoci mi také nic moc jiného nezbylo. Nesetkala jsem se s tím, že by mi nějaký lékař zatajoval vedlejší účinky léků, nakonec si je můžete najít v příbalovém letáku. Nicméně chápu Vaše rozhořčení a doporučovala bych Vám mimo akutní fázi, pokud to bude možné léčbu psychofarmaky postupně doplnit či nahradit jinými způsoby léčby jako je psychoterapie a pozitivní způsob života – pohyb, procházky, cvičení, tak, jak to pomáhalo vždy mě.


Zpět na seznam