Psychosomatické problémy

Dobrý den.Mám na Vás prosbu o radu.Už půl roku beru Elicii,napřed 5mg,pak 10 ,15 a teď přes měsíc 20mg,k tomu beru večer mirtazapin napřed 15mg a teď 7,5mg a 3xdenně kinito.Po návštěvě u paní doktorky,jsem paní doktorce řekla,že se cítím unavená a přibrala jsem tak mi paní doktorka Elicii vysadila a nasadila Olwexya 150mg.Včera jsem si ji vzala ráno a bylo mi hrozně zle.Děkuji za radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, odpověď peer poradkyně, která má s antidepresivy svou zkušenost je vyčerpávající. Ano, mirtazapin může zvyšovat chuť k jídlu a způsobovat únavu, i dlouhodobé užívání escitalopramu (Elicea) může vést k mírnému přibrání, k únavě méně často, ale je to individuální. Stejně tak na počátku léčby novým antidepresivem může být některým pacientům zle, i když nepíšete, jak tomu bylo konkrétně u Vás. Obecně platí, že při léčbě antidepresivy je třeba trpělivosti a je-li bez účinku, je třeba diagnózu a léčbu přehodnotit. Z Vašeho dotazu není jasné, co vlastně k započetí psychiatrické léčby vedlo, nicméně v názvu uvádíte psychosomatické problémy. Při nich je dobré zvážit také léčbu psychoterapeutickou. držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, brala jsem kromě Kinita všechny vaše léky a mohu potvrdit, že Mirtazapin opravdu zvyšuje chuť k jídlu, i můj lékař mě na to upozornil (zase se po něm dobře spí). Já jsem po Elicii mívala i zadrženou vodu v těle, mj. otoky víček. Antidepresiv dnes existuje celá řada, některá tlumí, jiná mohou naopak energii zvyšovat. Podle toho se také některá berou ráno, některá večer a některým je lepší se vyhnout (těm, co zvyšují chuť i tím i váhu, pokud o to nestojíme a je pro nás váha důležitá). Chci vás především povzbudit, abyste spolu s vaší lékařkou neztrácela trpělivost a zkoušela, které léky vám budou nejlépe zabírat s minimem nežádoucích účinků. Sami lékaři připouštějí, že je to vše velmi individuální a na každého léky působí jinak včetně toho, že na některé může naše tělo reagovat velmi negativně. Držte se.


Zpět na seznam