Psychóza - noční můry a medikace

Dobrý den, před rokem jsem prožila první psychotickou ataku. Jelikož už nějakou dobu mívám každou noc intenzivní noční můry (obsahem podobné halucinacím, které jsem měla při první atace, ale zdá se mi hodně i o jiných věcech), zvýšil mi pan doktor dávku Adusteru z 10mg na 20mg a také mi předepsal Tisercin, který mám v případě potřeby užívat současně s Adusterem v množství půl tablety večer. Po zvýšení dávky Adusteru jsem nepocítila žádnou změnu, po přidání Tisercinu jsem měla pocit, že se mi spánek již zlepšil. Nyní mám však pocit, že je to zas stejné jako před tím zlepšením. Chtěla bych se zeptat, zda noční můry může způsobovat i Aduster a Tisercin jako vedlejší účinek nebo je to čistý projev nemoci a zda doporučujete jiné dávkování předepsaných léků. Děkuju za pochopení, H.D.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, noční můry, tedy sny s intenzivně úzkostným, někdy až hrůzostrašným obsahem, které mohou budit ze spánku a které si pak člověk dobře vybaví, mívají i lidé, kteří psychózou nikdy neonemocněli. Mohou souviset se stresem, únavou a reálnými strachy a obavami, které v sobě člověk nosí. Noční můry se vyskytují v tzv. REM fázích, což jsou úseky spánku, kdy se zdají sny a jejichž intenzita a četnost narůstá s délkou spaní, nejvíce jich je ve druhé polovině nočního spánku. Antipsychotika obecně noční můry nevyvolávají, spíše naopak. Někteří pacienti udávají zhoršení spánku a zvýšení napětí po aripiprazolu, což je látka, která je obsažena v přípravku Asduter, což je také důvod, proč se tento lék většinou podává ráno. Tisercin má zase obecně sedativní efekt a spánek spíše podporuje. Dávkování, které udáváte, se nijak nevymyká běžnému léčebnému standardu, nicméně ordinovat se po internetu nedá. Problém většinou není černobílý, ve smyslu "buď zdraví, anebo nemoc", ale může zahrnovat nejrůznější problémy a s nimi spojené obavy, úzkosti a strachy, které Vám přináší život, do nějž patří i psychotická ataka, kterou jste prožila. Tyto problémy mohou být námětem pro psychoterapii. Jinak co se týká medikace, doporučuji podrobně probrat s Vaším psychiatrem. V případě nočních můr se někdy podávají některá antidepresiva, přechodně i anxiolytika, nicméněto, zda je to pro pacienta vhodný postup musí vycházet z rozvahy lékaře, který pacienta a jeho problém dobře zná. Držím palce.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji vám, že jste požádala o odpověď peer poradce. Píšete, že jste nedávno zažila svou první psychotickou ataku provázenou halucinacemi, které se vám nyní v jiné podobě vrací ve snech. Píšete také o své medikaci. S vámi užívanými léky nemám přímou zkušenost. Sám se s psychotickým onemocněním potýkám od roku 1999 a přestože léky obecně mohou ovlivňovat psychiku nejen pozitivně, neřekl bych, že jsou na vině za noční můry. Zlé sny mívají i zdraví lidé. Pokud vás však trápí dlouhodobě, doporučuji se tím zabývat během psychoterapie. Podobně léky a jejich případné vedlejší účinky je dobré probírat s vaším psychiatrem. Chci vás podpořit v úsilí o nalezení většího klidu ve vašem životě. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam