schizoafektivní porucha

dobrý den,léčím se šest let beru léky také jsem byla několikrát hospitalizovaná.můj problém je,že jsem stále unavená a bez energie,něco udělám a musím si jít lehnout,proležím klidně celé dopoledne nebo odpoledne,lékama to není to už mám vyzkoušené nevím co stím děkuji
Avatar

Zuzana Foitová

Odpověď odborníka:
Dobrý den, někdy je docela obtížné rozlišit, zda je nadměrná únava příznakem samotné nemoci, nebo vedlejším účinkem užívaných léků. I proto je vždycky na místě informovat o těchto pocitech Vašeho psychiatra a probrat s ním, zda je možno úpravou medikace Váš stav zlepšit. Jinak je dobrou pomůckou neklást si velké úkoly, ale jen malé; činnosti si rozložit a mezi nimi odpočívat; zavést si pravidelný, rutinní program, abyste o něm nemusela moc přemýšlet a vykonávala ho částečně automaticky, tudíž s menší námahou. Ale to co nejspíše člověka vytáhne z postele, je věnovat se činnostem, které vás lákají a baví. Něco zajímavého, co posloucháte, čtete, hrajete, studujete, tvoříte nebo jinak podnikáte, s kým se potkáte, o čem si s druhými povídáte... A jak píše kolegyně peer-poradkyně, i psychoterapie může pomoci pochopit okolnosti vaší únavy a hledat cesty, jak ji zvládat. Držím Vám palce.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, jak je Vaše situace obtížná, sama jsem podobné stavy zažila. Také mám zkušenost, že léky nijak zvlášť nepomáhají, i když jsem vyzkoušela různé kombinace, výsledky byly stejné/téměř žádné. Pomohla mi hlavně pozitivní autoregulace, víra, že se situace může zlepšit a také trpělivost. Na Vašem místě bych rozhodně vyhledala psychoterapeuta. Věřím, že s odbornou terapeutickou podporou můžete Vaši situaci zvládnout či zlepšit. Moc Vám držím palce.


Zpět na seznam