schizoafektivní porucha

Dobrý den ,již 10 let bojuji s touto nemocí ,mám za sebou dvě ataky ,beru pouze Abilify ,celkem dobře mi zabírá ,jen někdy jsem více unavená .pobírám ID 1.stupně. Nyní mě nadchla práce pečovatelky, přihlásila jsem se už i do kvalifikačního kurzu ,ráda bych byla pro někoho užitečná ,jen nevím ,zda je toto povolání pro mě vhodné ,proto Vás žádám o radu. Děkuji velice, Stána
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, u většiny povolání není tak důležitá sama diagnóza, kterou pacient má, jako jeho stav, dostatek sil a chuť pracovat, tedy faktory, které ukazují na to, že se z nemoci dobře zotavil. Práce je důležitá oblast života a pokud se jí podaří smysluplně naplnit, což k pomáhajícím profesím patří, může to Vaše zotavení nadále podpořit. Poradil bych se o tom s lékařem, který Vás zná, nicméně pouhý fakt, že máte tuto diagnózu tuto práci jistě nevylučuje.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nemám osobní zkušenost s nemocí, se kterou se léčíte, nicméně jako peer konzultantka pracuji s lidmi s podobnými obtížemi. Líbí se mi, že se svými obtížemi nenecháváte izolovat a že máte zájem být užitečná pro druhé. Pomáhat druhým lidem nesmírně pomáhá i zotavení nás samotných. Jen musíme dobře znát své síly a umět si držet hranice, za kterými by už zátěž byla riziková pro naše duševní onemocnění. Mně osobně pomáhá to, že se snažím co nejlépe poznat své obtíže. Porozumět tomu, jaké jsou mé spouštěče psychické krize a co naopak pomáhá můj psychický stav opět stabilizovat. Dobré bude, když se se svými pracovními plány poradíte s Vaším ambulantním psychiatrem. Práce pečovatelky není zrovna snadná, ale důležité je, že Vás něco láká a že se dokážete pro něco nadchnout. Nevím, zda je možné pracovat v dané pozici na částečný úvazek? Určitě bych Vám z vlastní zkušenosti doporučovala začít pozvolněji, navýšit hodiny si můžete vždycky. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam