Schizofrenie?

Dobrý den,už cca.4 měsíce mám divné sny,sny tak živé že si je pletu s realitou (sny jsou různé př.byla jsem objednaná k lékaři ale ve snu se mi zdálo že mi sestra telefonuje a přesunula termín objednání a já tomu věřila a nešla tam ,jiný den kouknu do mobilu a zjistila jsem že mi nikdo nevolal takže to bylo jen ve snu)a takto se mi zdá plno jiných věcí a já už se v tom plácám ,často nevím co je sen a co byla skutečnost.Jinak docházím k psychiatrovi se smíšeným anxiozně-depresivním syndromem.Beru léky Mirzaten,Orfiril,Kventiax a sem tam Oxazepam nebo Atarax na úzkosti.O těch snech jsem se mu zmínila tak mi napsal Kventiax.A další věc co mě trápí zhruba stejně dlouho jsou halucinace (napadlo mě jestli třeba nemám schizofrenii) Ale moje halucinace jsou jen hlasové ,slyším mužský hlas který na mě semtam křičí a řiká uďělej to,uďělej to .Ale já si plně uvědomuju že je to jen v mé hlavě ,že tu nikdo není a žádný jiný problém krom těch snů a hlasu nemám .Myslím si že schizofrenici ty tomu věří,tak nevím co dělat ,bojím se to říct psychiatrovi aby to skutečně nebyla schizofrenie a abych nepřišla o řidičák a o práci.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k tomu, co píše naše peer konzultantka mohu dodat jen to, že samotné halucinace (ve vašem případě jde spíše o pseudohalucinace, protože si je uvědomujete) ještě diagnózu schizofrenie znamenat nemusí. Ohledně Vašich živých snů - např. při užívání mirtazapinu i quetiapinu (Kventiax) se mohou abnormální sny vyskytovat. Takže doporučuji probrat to s vaším psychiatrem, také se můžete objednat k jinému odborníkovi (tzv. second opinion), abyste měla k dispozici i názor něko jiného, vzdělaného ve stejném oboru.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, na vašem popisu mě nejvíc zaujaly vaše obavy zmínit se o tom, co vás tíží, vašemu psychiatrovi. Vždyť on by měl být tím, kdo vám pomůže najít co nejlepší řešení tak, abyste o práci nemusela přijít a také měla co nejméně obtíží, případně s nimi uměla zacházet. Na vašem místě bych tedy začala zkoumat, zda máte k vašemu lékaři opravdu důvěru a můžete s ním řešit vše, co vás trápí. A pokud máte opodstatněné obavy, že by spolu s vámi nehledal to nejlepší řešení pro vás, zkusila bych změnu. Vlastní zkušenost s vašimi potížemi mám jen nepatrnou (telefonát v noci, který jsem pak mylně považovala za velmi živý sen) , ale dovedu si představit, že jsou velmi nepříjemné a moc vám přeji, abyste se dobrala úlevy.


Zpět na seznam