Schizofrenie?

Rok a půl zpátky se bratr začal projevovat jinak. Do toho začaly "ty problémy s prací", začal vydírat svého nadřízeného o 2 mil. Kč, za to že bude mlčet o tom obrovském podvodu na ruské vládě. Rozebral auto, protože hledal sledovací zařízení, spal jen na zemi po dekou (v posteli byly mikrofony). Uprostřed rozhovoru v kavárně začal najednou mluvit o rakovině na člověka za mnou, přestože za mnou byla jen zeď... Celá tahle 3 měsíce se zhoršující situace vyeskalovala útokem na otce (který bratra údajně adoptoval a který stál za všemi těmi odposlechy), zavolala jsem polici. Bratra odvezli rovnou na psychiatrii, kde zjistili, že je uživatelem metamfetaminu a mefedrinu. Hospitalizace trvala 10 dní, následovala šestiměsíční ambulantní léčba - psychiatrická a terapeutická. Bratr si našel práci, pořídil si pejska...Jenže teď po něm jde OSN a jezdí si ho kontrolovat ochranka německé kancléřky.Ukradl rodičům nějaké věci a pak s nimi za nimi přišel a ptal se, za kolik by je mohl prodat, že je prý dostal od neznámého muže za pomoc s taškami. Nechává se testovat na přítomnost návykových látek, zatím (už je děláme nepravidelně cca rok) vždy vyšlo, že je čistý. Neptám se Vás, co mu je, vím, že to nejde takhle říct. Ptám se, co můžu udělat, aby se k pomoci dostal co nejdříve? Náhled nemá, když jsem mu řekla, že se o něj bojím a že bych chtěla, abychom spolu někam zašli k doktorovi, urazil se a teď se mi vyhýbá. Jak ho dostat k doktorovi? Nebo to nejde? Jak s ním mluvit?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že jste udělala, co bylo ve Vašich silách, on žádný univerzální návod totiž není. Doporučuje se spíš projevit emoční účast a udržovat kontakt, naopak poukazovat na nesmyslnost jeho přesvědčení, zasazovat to do kontextu nemoci a příliš naléhat je většinou kontraproduktivní. Naopak projevení emoční účasti (má to těžké, záleží Vám na něm) a udržení kontaktu mohou mít časem úspěch.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, jsem ráda, že píšete, i když odpovědět na vaši otázku je těžké. Stejně jako je těžká situace, v níž se vaše rodina nyní díky bratrově nevolnosti ocitá. Mám pocit, že jste až dosud jednala správně a že přesto nenacházíte řešení. Chci Vás pochválit. Problém považuji za akutní. Na Vašem místě bych kontaktovala některou z krizových linek uvedenou na našich stránkách. Zkusila bych tak zmapovat, jaké jsou možnosti podle bratrova momentálního stavu a vašich sil. V sociální službě, kde pracuji, někdy asistujeme u příjezdu sanitek, policistů, popř. hasičů. Ne proto, aby nás bylo víc aut, ale aby to bylo provedeno v klidu a citlivě. Děláme to zejména tehdy, pokud člověka známe a on k nám má nějakou důvěru. Lze zkusit požádat o něco takového ve Vašem okolí, pro případ, že by situace opět gradovala? Jinou variantou by bylo kontaktovat někoho, kdo ho léčil, informovat lékaře o jeho momentálním stavu. Jinak jak jednat s člověkem bez náhledu se učím řadu let a nejsem si vůbec jista. Čím je Vám ten člověk bližší, tím je to těžší. Problém je i v tom, že je to vaše přání dostat ho k lékaři, on tu potřebu nemá, soudě podle toho, co píšete. Zkuste to formulovat jako Vaše přání.(bylo by mi lépe, kdybychom mohli společně zajít k lékaři, pomohlo by mi to, ulevilo by se mi, udělej to kvůli mně, záleží mi na tobě, nejsi mi lhostejný, mám tě ráda) Moje kolegyně nabízí pohled ze své vlastní zkušenosti: „Několik let jsem trpěla bludy, u kterých je problém, že jsou v dané chvíli v podstatě nevyvratitelné. Vzpomínám si na situaci, kdy jsem se jednou se svou teorií mého pronásledování svěřila kamarádovi a on se mnou postupně začal procházet jednotlivé argumenty a snažil se v nich najít něco nelogického, což se mu poměrně snadno povedlo. Ten rozhovor byl dlouhý a já se ho neustále snažila přesvědčit o své pravdě. Nicméně začala jsem pochybovat a přemýšlet o jeho argumentech. Pomohlo mi to v hledání pravdy, byl velmi citlivý. Také mi pomohlo, když jsem zjistila, že podobné zkušenosti mají i jiní lidé, kteří se léčí a teorie o tom, že můj mozek zpracovává informace tak, že mi tyto fantazie přijdou absolutně pravdivé. Podle mých zkušeností z terapie i od psychiatra, odborníci se mým bludům příliš nevěnovali a nesnažili se mi je vyvracet, když jsem se totiž svěřila, už pak byla větší pravděpodobnost, že o nich pochybuji. Co zabralo u mě, nemusí nutně fungovat u jiných, každopádně Vám tuto zkušenost nabízím ke zvážení“


Zpět na seznam